To wykroczenie to pewna utrata prawa jazdy. O co chodzi?
Przepisy w 2023 roku określają, że utrata uprawnień do kierowania pojazdami na okres trzech miesięcy, a więc utrata prawa jazdy jest możliwa w dwóch przypadkach:
- za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h lub za stworzenie realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa w wyniku m. in. drastycznego przekroczenia prędkości, niebezpiecznego wyprzedzania czy nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
- za przewożenie w pojeździe większej liczby pasażerów, niż wskazane jest w dowodzie rejestracyjnym.
Prawo jazdy na trzy lata i dłużej można utracić natomiast za jazdę po spożyciu alkoholu lub ucieczkę sprawcy wypadku z miejsca zdarzenia. Wakacje to jednak okres, kiedy patrole policji najczęściej zabierają prawo jazdy za jedno konkretne wykroczenie. Policja jest szczególnie wyczulona na osoby przekraczające prędkość.
W jakich miejscach zdjąć nogę z gazu?
W okresie wakacyjnym szczególną rolę mają policyjne grupy SPEED. Policjanci pełnią służbę z wykorzystaniem najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestrator, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z rejestracją obrazu. Szczególną uwagę na zdjęcie nogi z gazu kierowcy powinni zwrócić:
- w okolicach przejść dla pieszych,
- przejazdów dla rowerzystów,
- w rejonie skrzyżowań.
Warto wiedzieć również, że każdy może poinformować funkcjonariuszy np. o miejscu, gdzie kierowcy przekraczają prędkość. Można to zrobić korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Jak odzyskać prawo jazdy zabrane na 3 miesiące?
Jeśli na trzy miesiące zostało nam zabrane prawo jazdy, a termin ten już minął, należy złożyć wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy do właściwego starostwa powiatowego. Od zatrzymania prawa jazdy można się też odwołać. Art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. mówi o tym, że od decyzji starosty w przedmiocie zatrzymania prawa jazy przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem starosty, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.