Zubrzyca Górna

i

Autor: PSP Nowy Targ/Google Maps, screenshot

WIADOMOŚCI Z REGIONU

W Zubrzycy Górnej woda w potoku przybrała krwisty kolor. Nikt nie umie wytłumaczyć tego zjawiska

2024-06-16 17:55

W środę, 12 maja, po południu woda w potoku Solawka w Zubrzycy Górnej przybrała krwisty kolor. Zaniepokojeni mieszkańcy zawiadomili odpowiednie służby. Do tej pory nie wiadomo co właściwie się stało. Ani pracująca na miejscu straż pożarna ani Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie stwierdzili zagrożenia.

Krwawa rzeka w Zubrzycy Górnej. "Nie było zagrożenia"

W środę, 12 maja, w godzinach popołudniowych mieszkańców Zubrzycy Górnej (pow. nowotarski, gm. Jabłonka) zaniepokoił krwistoczerwony kolor, jaki przybrał przepływający przez ich miejscowość potok Solawka. Zaalarmowane służby z Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu i miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej niezwłocznie przybyły na miejsce. Od razu podjęto działania mające na celu ustalenie co się stało i pobrano próbki wody do badań. Strażacy nie stwierdzili wówczas żadnego zagrożenia:

Nie potwierdziliśmy zagrożenia chemicznego pod kątem kwasu czy zasady. Według naszych pomiarów nie było zagrożenia dla środowiska ani dla ludzi. Substancja nie pozostawiła po sobie śladu. Tam, gdzie przepływała, nie zostawał żaden osad - powiedział starszy kapitan Krzysztof Batkiewicz z nowotarskiej straży pożarnej w rozmowie z tvn24.pl.

"Dziwne, niespotykane zjawisko". Czerwony potok pozostaje niewyjaśniony

W środę wieczorem do Zubrzycy Górnej przybyli inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, którzy przeprowadzili wizję i również pobrali próbki do badań. W tym czasie woda w potoku ulegała już rozcieńczeniu i intensywność barwy malała z godziny na godzinę. Obecnie po krwistym kolorze nie ma już śladu.

Według oficjalnego komunikatu WIOŚ analizy laboratoryjne nie ustaliły źródła zanieczyszczenia wody. Ponadto na miejscu zdarzenia nie stwierdzono też obecności śniętych ryb ani uciążliwego zapachu

Dziwne, niespotykane zjawisko. Nikt do końca nie wie, co się stało - tymi słowami skomentował całą sprawę w rozmowie z tvn24.pl wójt gminy Jabłonka, Stanisław Kasprzak

Czerwony woda w Krakowie. Zanieczyszczenie potoku Rzewnego

Niemal w tym samym czasie co potok Solawka czerwoną barwę przybrał krakowski potok Rzewny. Zanieczyszczenie występowało na odcinku ok. 1,3 km – od ul. Zawiłej do osiedla przy ul. Borkowskiej. Podobnie jak w Zubrzycy Górnej po przeprowadzaniu badań wody nie stwierdzono obecności żadnych niebezpiecznych substancji. WIOŚ zapowiada dalsze monitorowanie sytuacji.

Kraków: Łoś z Puszczy Niepołomickiej wpadł do szkoły

Jakie grzyby zbierać w czerwcu? Te gatunki są najbardziej pożądane!

QUIZ. Które z tych miejscowości leżą w Małopolsce? Pytania mogą zaskoczyć

Pytanie 1 z 10
1. Żywiec to miasto leżące w Małopolsce: