Konie Morskie Oko

i

Autor: Fundacja Viva!

Wiadomości

Trwają testy nowego busa na trasie do Morskiego Oka. Wreszcie nastąpi długo oczekiwany przełom?

2024-06-16 17:55

Przez ostatnie dwa dni testowano kolejnego elektrycznego busa na trasie Morskiego Oka. Tym razem sprawdzano możliwości pojazdu z napędem elektrycznym, który może przewozić osoby z niepełnosprawnościami. Jakie były wyniki ostatnich testów? Czy nastąpił długo oczekiwany przełom? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Kolejne testy transportu nad Morskie Oko. Tym razem sprawdzono busa dla osób z niepełnosprawnościami

W ostatnim czasie testowano elektryczny bus nad Morskie Oko, który miałby zastąpić na tej trasie przemęczone konie. Test wypadł całkiem nieźle, jednak zwrócono uwagę na problem z przewożeniem osób niepełnosprawnych. W związku z tym teraz postanowiono sprawdzić pojazd elektryczny przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością, który dostarczyła firma Innovation AG. W mediach społecznościowych firma poinformowała o wynikach przeprowadzanych testów.

Firma Innovation AG poinformowała w mediach społecznościowych, że ich pojazdy "biją konkurencją o kilka długości". W podsumowaniu testów możemy przeczytać, że technologia oferowana przez Innovation AG znakomicie sprawdza się w trasie nad Morskie Oko.

"Technologia, jaką dysponuje Innovation AG może znakomicie sprawdzić się w trudnych warunkach trasy na Morskie Oko, w Tatrzańskim Parku Narodowym. Po pierwsze, spółka Innovation AG skonstruowała w 100% polską platformę EAGLE, dzięki której stworzone w Zgorzelcu auta (eVany), już od ponad roku bezawaryjnie jeżdżą po drogach u podnóży Gór Izerskich. Po drugie, ogromną zaletą polskiej technologii jest fakt, iż dzięki niej układ jezdny pojazdów można szybko zoptymalizować do niemalże dowolnych warunków. A akurat w Tatrzańskim Parku Narodowym warunki są bardzo wyjątkowe. Auta, które są testowane w drodze na Morskie Oko muszą poruszać się z bardzo ograniczoną prędkością. Wbrew pozorom, taka jazda nie jest korzystna z punktu widzenia zużycia energii i ergonomii. I tu w sukurs przychodzi jedno z kluczowych osiągnięć eVana, czyli duży zasięg na jednym ładowaniu baterii. Z obliczeń inżynierów Innovation AG wynika, że pojazd może przejechać trasę na Morskie Oko, tam i z powrotem aż 20 razy! W praktyce, testy wykazały, iż po przejechaniu trasy 6 razy, bateria wyczerpana była jedynie w 20%. Podczas jednego przejazdu auto zużywa jedynie 5 kWh. Dzieje się tak, między innymi dlatego, że eVany wyposażone są w inteligentne systemy odzyskiwania energii, które bardzo dobrze sprawdzają się podczas drogi powrotnej, gdy auta jadą w dół" - czytamy we wpisie na Facebooku.

Tatrzański Park Narodowy planuje kolejne testy. Jaka będzie ostateczna decyzja?

To jednak nie koniec testów. Tatrzański Park Narodowy na poważnie zajął się tematem sprawdzania pojazdów elektrycznych, które miałyby organizować transport nad Morskie Oko. W najbliższych dniach testowany będzie bus z napędem wodorowym, który także będzie przystosowany pod przewożenie osób z niepełnosprawnościami. Z niecierpliwością czekamy na finał sprawy i ostateczną decyzję TPN w sprawie formy transportu nad Morskie Oko.

Stali bywalcy czerwonych dywanów, którzy wzięli ślub w Tatrach. Młodzi piękne prezentowali się na tle gór

Zima wróciła do Zakopanego