WIADOMOŚCI

Strażacy pokazali, jak uratować tonącego człowieka. To wiedza, która w wakacje może uratować komuś życie [WIDEO, GALERIA]

2024-06-21 9:51

Wakacje 2024 rozpoczynają się na całego. Piękna, słoneczna pogoda i wysokie temperatury wręcz zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu i nad wodą. Warto jednak pamiętać, że to miejsca, w których należy zachować szczególną ostrożność. Co roku nad wodą ginie w Polsce wiele osób, których śmierci w łatwy sposób można było uniknąć. Krakowscy strażacy zademonstrowali, jak postępować w takiej sytuacji. To wiedza, która ratuje życie. Szczegóły w materiale wideo.

Kraków. Wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar apeluje o rozsądek podczas wakacji

W czwartek, 20 czerwca nad zalewem Bagry w Krakowie odbyła się konferencja Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas briefingu prasowego wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar przekazał, że nasz region jest gotowy na rozpoczęcie wakacji. Zarówno policja, jak i straż pożarna czuwają nad bezpieczeństwem osób, wypoczywających w tym sezonie w Krakowie i Małopolsce. W regionie trwają wzmożone kontrole — służby sprawdzają bezpieczeństwo na drogach, kontrolują obiekty wypoczynku dla dzieci i młodzieży oraz autokary.

— Nasze województwo, które jest atrakcyjne turystycznie przez cały rok, wymaga ciągłej pracy służb i jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Jednocześnie proszę o czujność, a w razie potrzeby sprawne reagowanie. Apeluję także do opiekunów i organizatorów letniego wypoczynku, a także rodzin i turystów indywidualnych o rozsądek. Sprawdzamy warunki na drogach, czytajmy komunikaty TOPR i GOPR, planujmy wakacje w oparciu o aktualną i przewidywaną sytuację pogodową. Nie lekceważmy alertów RCB, jeśli takowe będą się pojawiać. Pamiętajmy, że równie ważne są przyjazd na miejsce, sam czas odpoczynku co bezpieczny powrót do domu — powiedział Krzysztof Klęczar.

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki

Wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar nakłania, by zwracać uwagę na osoby w kryzysie psychicznym

Ważnym wątkiem briefingu poświęconego bezpiecznym wakacjom były kwestie zdrowia psychicznego. Wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar zwrócił uwagę na to, jak wiele w ostatnim czasie krakowskie służy otrzymują zgłoszeń, dotyczących prób samobójczych lub osób, które podejrzewają takie zachowania u innych. Tylko w maju tego roku otrzymano 650 takich zgłoszeń. Klęczar dodał, aby nie bać się interweniować w takich sytuacjach. Podkreślił, że kiedy nie mamy pewności, lepiej się pomylić niż przemilczeń sprawę o jeden raz za dużo.

— Dziś służby prezentują, jak prebiegają akcje z zakresu ratownictwa wodnego, jak ratować tonącego. Ale chcę też — jako psycholog — zwrócić uwagę na inną sprawę, na to, że można tonąć w przenośni, tonąć psychicznie. Krakowskie Centrum powiadamiania ratunkowego tylko w maju odebrało 650 zgłoszeń dotyczących prób samobójczych. W ubiegłym roku w wakacje takich zgłoszeń było: 599 w lipcu i w sierpniu 627. To sytuacje, gdy ktoś dzwoni na numer 112, bo znalazł list pożegnalny czy niepokojący wpis an Facebooku, mogący wskazywać, że dana osoba znajduje się w kryzysie psychicznym. Nie brakuje też telefonów od osób, które są o krok od targnięcia się na własne życie. To sprawy trudne i bolesne. Bądźmy czujni. Gdy ktoś obok nas tonie, nie zawsze krzyczy, nie zawsze woła o pomoc. Tonie, w sensie dosłownym i przenośnym. Bądźmy wrażliwi na taki niemy krzyk, nieme wołanie o ratunek — powiedział podczas briefingu wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar.

Strażacy pokazali, jak ratować tonącą osobę

Strażacy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, przeprowadzili specjalne szkolenie, w których pokazali, jak ratować tonącą osobę. Rzecznik KW PSP mł. kpt. mgr Hubert Ciepły podkreślił, że taka wiedza jest niezbędna do zapewnienia sobie i innym bezpiecznych wakacji. Tylko w Krakowie w wakacje 2023 aż 16 osób utonęło w zbiornikach wodnych. Ich śmierci można było łatwo zapobiec.

W momencie gdy widzimy, że osoba tonie, w pierwszej kolejności należy powiadomić ratowników lub odpowiednie służby. Nie powinniśmy wchodzić do wody, jeśli sami nie potrafimy pływać, a zbiornik jest głęboki. Kiedy mamy do czynienia z osobą tonącą, resuscytacja, jeśli człowiek nie oddycha, w pierwszej kolejności zaczyna się od pięciu wdechów. Następnie przechodzimy do standardowej akcji, czyli 30 uciśnięć i dwa wdechy. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym materiale wideo, w którym strażacy krok po kroku omawiają technikę resuscytacji osoby tonącej.

Co roku w wakacje nad wodą ginie dziesiątki osób. Strażacy pokazali, jak temu zapobiec:

Co roku w wakacje nad wodą ginie dziesiątki osób. Strażacy pokazali, jak temu zapobiec