Wiadomości

Wiadomo, co powstanie w miejscu dawnej Galerii Plaza. Inwestor zdradził ambitne plany

2024-03-27 15:33

Galeria Plaza w dzielnicy Grzegórzki przy alei Pokoju 44 jest już pieśnią przeszłości. Zamknięto ją po 19 latach w 2021 roku, a pod koniec 2022 roku rozpoczęła się rozbiórka budynku. Prace zakończyły się natomiast w kwietniu ubiegłego roku. Wielu krakowian zastanawia się, co powstanie w tym miejscu. Inwestor poinformował, że na działce o powierzchni 80.000 m², której ponad 30 proc. stanowią przestrzenie zielone, powstanie nowa inwestycja. O co dokładnie chodzi?

Co powstanie w miejscu dawnej Galerii Plaza?

W dawnej Plazie znajdowało się ok. 120 lokali handlowo-usługowych, a do dyspozycji krakowian było aż 1500 miejsc parkingowych. W środku można było znaleźć sklepy z odzieżą, kino Cinema City, McDonald’s oraz hipermarket Carrefour. Na początku 2022 roku "Gazeta Wyborcza" informowała, że obiekt został zakupiony przez nowego właściciela, który planował rozbiórkę dawnej galerii i budowę kompleksu nowych budynków. Później, lecz jeszcze przed rozpoczęciem rozbiórki budynku, po wybuchu wojny w Ukrainie, w galerii zorganizowano punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy, a także noclegownię. Potem Plaza została wyburzona, lecz długo nie było wiadomo, jak zostanie zagospodarowane to miejsce. Powierzchnia, bliskość centrum, bardzo dobre połączenie komunikacyjne a także tereny zielone wokół składają się na ogromny potencjał tej przestrzeni. Teraz firma Strabag Real Estate poinformowała, że w miejscu dawnej Plazy powstanie inwestycja łącząca współczesną architekturę, potrzeby mieszkańców i stałych bywalców tej okolicy. Budowa ma zakończyć się w przyszłym roku.

Nowa inwestycja w Krakowie

Spółka specjalizująca się w zakresie projektów deweloperskich, budowie nieruchomości biurowych i mieszkaniowych poinformowała, że na działce o powierzchni 80.000 m², której ponad 30 procent stanowią przestrzenie zielone, stanie zabudowa wielofunkcyjna.

- To tu, oprócz wielofunkcyjnego kompleksu, powstaną dodatkowe miejsca odpoczynku i elementy małej architektury, które zapraszać będą do spędzania czasu w tej urokliwej okolicy - informuje Strabag Real Estate.

To właśnie nowoczesność w połączeniu z zielenią nad Stawem Dąbskim, bioróżnorodnym użytkiem ekologicznym o powierzchni ponad 20 000 mkw, ma być nową wizytówką stolicy Małopolski.

Tak kiedyś wyglądał Ralph Kamiński! Dziś jest królem metamorfoz!