Wiadukt nie zostanie rozebrany, ale co dalej? Wciąż nie ma ostatecznej koncepcji

i

Autor: PKP PLK Tak obecnie wygląda wiadukt nad Grzegórzecką.

Wiadukt nie zostanie rozebrany, ale co dalej? Wciąż nie ma ostatecznej koncepcji

2020-01-27 17:30

Prace wstrzymane a co dalej, nie wiadomo. Wciąż nie ma zgody pomiędzy PKP PLK a wojewódzkim zespołem konserwatorskim odnośnie zabytkowego wiaduktu nad ulicą Grzegórzecką w Krakowie.

"Rozbiórka wiaduktu nie wchodzi w rachubę". Trwa spór Małopolskiej Wojewódzkiej Konserwatorki Zabytków Moniki Bogdanowskiej i Polskich Kolei Państwowych o zabytkowy wiadukt nad ulicą Grzegórzecką w Krakowie. Początkowo kolejarze chcieli go rozebrać w ramach prac modernizacyjnych trakcji w centrum miasta. Po wielu rozmowach wypracowano wariant, który przewiduje zachowanie zabytkowej warstwy kamiennej konstrukcji.

Do uzgodnienia są pewne szczegółowe rozwiązania techniczne. Projektant będzie chciał je odpowiednio wdrożyć w ten projekt, który obecnie realizuje. Później będziemy mogli, po otrzymaniu ostatecznej zgody, przystąpić do prac już na samym obiekcie - mówi Piotr Hamarnik z PKP PLK.

Spór jednak rozbija się o to, jak gruba będzie wspomniana kamienna warstwa. Monika Bogdanowska chciałaby aby to był metr. Propozycja PKP to ćwierć metra.

Z moich wstępnych analiz wynika, że niestety jest to projekt, który nie spełnia naszych oczekiwań. To znaczy, że dalej jest to projekt, w którym zachowana jest tylko, można powiedzieć, sama powierzchnia, sama skórka wiaduktu natomiast cała reszta jest po prostu z niego usunięta - mówi Monika Bogdanowska.

Przedłużający się konflikt jednocześnie przedłuża termin realizacji inwestycji, która miała być gotowa najpóźniej za 2 lata.

Wiadukt nad Grzegórzecką powstał w 1863 roku jako most kolejowy na linii Kraków-Lwów. Zaprojektowany został przez krakowskiego architekta Leona Mikuckiego.

W Krakowie po raz pierwszy odbyły się Igrzyska Wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością [WIDEO]