Lista dobrych praktyk ma pomóc projektantom gminy Kraków tworzyć bardziej inkluzywne place zabaw. Urzędnicy prowadzą obecnie konsultacje społeczne z rodzicami dzieci z niepełnosprawnościami na ten temat. Po dwóch spotkaniach Magistrat ma już kilkanaście pomysłów jak sprawić by place zabaw były dostępne także dla dzieci na wózkach, ze spektrum autyzmu czy słabowidzących.
Rekomendowane są między innymi pewne stanowiska dźwiękowe. Pojawiają się propozycje zamontowania specjalnych wypustek w podłożu tak, żeby dziecko mogło wyczuć, że przed nim jest jakiegoś rodzaju sprzęt ruchomy typu huśtawka, który może stanowić zagrożenie - mówi Nina Gabryś pełnomocniczka do spraw polityki równości.
Inicjatywa bardzo cieszy Dyrektora Szkoły dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Marcina Dębskiego. Jego zdaniem Kraków jest przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, ale zawsze można coś poprawić.
Chociażby kolorystykę placów zabaw tak, żeby były one odpowiednio przystosowane dla dzieciaków, które słabo widzą. Takie urządzenia, która pozwolą nie tylko korzystać z nich przy zabawie, ale także uczyć się, żeby ten proces rehabilitacji i rewalidacji przebiegał jeszcze pełniej - mówi.
Konsultacje w tej sprawie zakończą się jesienią. Urzędnicy chcą aby część konsultacji odbyła się w formie warsztatowej, czyli na przykład spacerów po parkach i placach zabaw ze zwracaniem uwagi na to co można w nich poprawić. Gmina planuje również rozmawiać o tym z nauczycielami szkół specjalnych.