Ciekawostki

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Maria Teresa i Saurau już po remoncie [ZDJĘCIA]

2024-12-20 15:25

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce pochwaliło się efektami remontu, prowadzonego w ostatnim czasie przy dwóch wyrobiskach, znajdujących się na trasie muzeum. Mowa o komorach Saurau i Maria Teresa, które ponownie udostępniono zwiedzającym. Wymieniono tam m.in. oświetlenie i wybudowano platformę. Zobaczcie, jak prezentuje się hitowa atrakcja po remoncie.

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Hitowa atrakcja jeszcze piękniejsza

Kopalnia Soli w Wieliczce to z pewnością jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc nie tylko w Polsce, ale i na mapie świata. Tylko w ubiegłym roku atrakcję tą odwiedziło ponad 1,5 mln turystów, czyli o 36 proc. więcej, niż w 2022 roku. Jak informowała administracja kopalni, w 2023 roku obiekt odwiedzili goście ze 198 państw, stanowiąc 57 proc. ogółu zwiedzających (866 tys. osób). Najczęściej do wielickiej kopalni soli przyjeżdżali Brytyjczycy, Czesi, Francuzi, Włosi, Niemcy i Amerykanie. Na gościach szczególne wrażenie od zawsze robią podziemne trasy, w tym ogromne wyrobiska leżące na trasie Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka – komory Saurau i Maria Teresa.

2024_12_17_SE_ExB_GREGORCZYK-ABRAM _vod2

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka poinformowało, że obiekty są już otwarte dla zwiedzających po przeprowadzonym remoncie. Co się zmieniło?

Ważną częścią przedsięwzięcia była wymiana oświetlenia. Obecnie w momencie wejścia do komory Saurau, która już w XIX wieku miała opinię najpiękniejszej w wielickich podziemiach, światła zapalają się według założonego scenariusza. Turysta, stojąc na nowo powstałej platformie, może podziwiać stopniowo odsłaniające się efektowne, ogromne, podziemne przestrzenie. Również w tym wyrobisku zwiedzający zobaczą słynny zjazd do kopalni dawnych górników przywiązanych do grubego konopnego sznura. W niesamowitej kopalnianej ciszy, turyści usłyszą też chóralny śpiew górników – przejmujące Salve Regina – pisze Muzeum Żup Krakowskich.

W największej z dostępnych dla zwiedzających komór, liczącej 20 tys. metrów sześciennych – Maria Teresa, wyciek solanki utworzył na fragmentach ścian biały narost, tzw. solne kalafiory.

W dolnej części komory tworzą one bajkową, śnieżną scenerię dla wagoników turystycznej kolejki, która niegdyś woziła najwyższych urzędników monarchii austro-węgierskiej. Obecnie w komorze można usłyszeć dźwięk kapiącej wody i narzędzi pracujących górników, co pozwala oczami wyobraźni zobaczyć proces powstawania tego niezwykłego miejsca – podaje muzeum.

Warto pamiętać, żeby po przemierzeniu trasy turystycznej wybrać się na trasę Muzeum Żup Krakowskich – to właśnie tam oglądać możemy dwie piękne komory – Saurau i Maria Teresa. Jak wyglądają po remoncie? Sprawdźcie w przygotowanej galerii.

Kraków Radio ESKA Google News
QUIZ. Turystyczne skarby w Małopolsce. Znasz te zabytki wpisane na listę UNESCO?
Pytanie 1 z 8
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Stare Miasto w Krakowie