Sklepy otwarte w Wielkanoc i lany poniedziałek w Łodzi. Gdzie zrobić zakupy? [SKLEPY CZYNNE W ŚWIĘTA]

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. NickyPe

Wielkanoc 2021: Sprawdziliśmy jak tegoroczne święta będą przebiegać w Krakowie

2021-03-31 18:30

To będą skromne święta w gronie najbliższej rodziny. Zbliżająca się Wielkanoc, podobnie jak przed rokiem, odbędzie się w cieniu rosnącej liczby zachorowań i otaczającej nas pandemii. Postanowiliśmy sprawdzić jak będą przebiegać tegoroczne święta w Krakowie.

Podczas Świąt Wielkanocnych nadal obowiązywać będą przepisy dotyczące limitów gości. Poza gospodarzami w domostwie może przebywać pięć zaproszonych osób. Mimo braku zakazu przemieszczania się przedstawiciele rządu apelują też o ograniczenie podróży do minimum.

Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie wynika, że zeszłoroczne święta wielkanocne w gronie tylko najbliższej rodziny spędziło ponad 80% Polaków. Większość krakowian zapytana o plany na tegoroczne święta podkreśla, że z trudem zdecydują się na spędzenie już po raz drugi Wielkanocy w gronie tylko mieszkańców swojego domu. 

Policja informuje ludzi w Krakowie o konieczności pozostania w domu

- Nie ruszam się w Krakowa i zostaje w domu, bo moi rodzice mają koronawirusa. Poza tym i tak całej rodziny nie byłoby na święta, bo część z osób pracujących zagranicą musiałoby trafić na kwarantannę, aby przyjechać na Wielkanoc - mówi jedna z mieszkanek Krakowa. - To będą kolejne święta w wąskim gronie, nie da się ukryć, że przez to atmosfera świąteczna mocno ucieka - dodaje kolejna z osób pytana o plany na Wielkanoc. 

Inaczej święta będą też wyglądać w Kościołach. Zgodnie z najnowszymi rządowymi obostrzeniami w świątyniach, podobnie jak w placówkach handlowych, może przebywać jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. W związku z tym w wielu parafiach ma być organizowane więcej mszy, a część z nich ma być transmitowana online. Do proboszczów trafiły też zalecenia dotyczące organizacji święconki na świeżym powietrzu. 

Swój apel w tej sprawie wystosował również wojewoda Małopolski, który prosił, aby ograniczyć w najbliższych dniach praktyki religijne do minimum. Jednocześnie wojewoda Łukasz Kmita zapowiedział, że w kościołach nie będzie kontroli przestrzegania rządowych ograniczeń.

- Nie będzie kontroli w kościołach, ale będą stanowcze reakcje, jeśli pojawią się sygnały, że nie są przestrzegane te ograniczenia, które wprowadził rząd - mówi wojewoda Łukasz Kmita. 

W związku z pandemią w tegoroczne święta nie odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych. Co za tym idzie część regionalnych zwyczajów nie zostanie podtrzymana. Chodzi między innymi o pucheroki, czyli tradycję kultywowaną głównie przez najmłodszych mieszkańców podkrakowskich gmin.

- Zazwyczaj wyglądało to tak, że chodziły sobie dzieciaki poprzebierane w wysokie, stożkowe czapy, w kożuszkach i futrem na wierzchu oraz z koszyczkami w ręku. Wędrują od drzwi do drzwi i mówią oracje, czyli takie wierszowane wierszyki i proszą o datki - mówi Izabela Okrąglicka z Muzeum Krakowa. 

Kolejnym charakterystycznym wydarzeń dla Krakowa w czasie świąt jest tradycyjny odpust Emaus. Wydarzenie po raz kolejny zostało odwołane z powodu pandemii. Mimo to Muzeum Krakowa zorganizowało konkurs na tradycyjne drzewko emausowe, na które krakowianie zgłosili ponad 20 prac. 

Nie tylko odpust Emaus, ale także tradycyjny jarmark wielkanocny nie odbędzie się w tym roku w Krakowie z powodu pandemii. Władze miasta, aby pomóc wystawcom, którzy nie mogą zaprezentować na Rynku swoich produktów, zorganizowały wielkanocne targi online.

Dzięki specjalnej mapie możemy znaleźć produkty świąteczne od lokalnych przedsiębiorców. To jest bardzo szeroki asortyment od słodkości po produkty wytrawne, jak wędliny i kiełbasy wielkanocne, ale znajdziemy też tam rękodzieło. Znajdziemy tam, tak naprawdę wszystko, co kojarzy się ze świętami - mówi Katarzyna Wysocka, dyrektor Wydziału do spraw Przedsiębiorczości i Innowacji UMK.

Jedynym aspektem świątecznym, który nie zostanie zaburzony przez pandemię jest pomoc potrzebującym. 3000 świątecznych posiłków trafi do osób samotnych i seniorów mieszkających w Krakowie. Pakiety z żywnością zostaną dostarczone przez wolontariuszy w Wielką Sobotę pod adresy zebrane wcześniej poprzez specjalną infolinię. 

Niezmiennie też czas świąteczny będzie oznaczał ograniczenia w kursowaniu komunikacji miejskiej, dlatego warto w najbliższych dniach kontrolować zmiany w rozkładzie jazdy tramwajów i autobusów.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Święta kościelne. Czy znasz najważniejsze daty?

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzimy Trzech Króli?