Przypomnijmy, że obowiązuje dyspensa od uczestnictwa w mszach świętych. Wiele nabożeństw ze względu bezpieczeństwa jest transmitowana. Można je oglądać zarówno w telewizji, jak i przez internet.
Wielkanoc 2020: bez święcenia pokarmów, procesje wewnątrz świątyni
Abp Marek Jędraszewski wydał szczegółowe wskazania, jak mają wyglądać uroczystości Wielkiego Tygodnia. W Wielki Czwartek nie odbędzie się Krzyżma, która odprawiona ma być dopiero 12 września. Należy zrezygnować z obrzędu obmycia nóg. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy.
W Wielki Piątek Krzyż ucałuje jedynie celebrans. Pozostali mają oddać cześć przez przyklęknięcie lub ukłon. Abp Jędraszewski zachęcił go urządzenia Grobów Pańskich w Kościołach, a gdzie nie jest to możliwe wystawić Najświętszy Sakrament przy głównym ołtarzu.
W tym roku nie odbędzie się święcenie pokarmów - nawet bez udziału wiernych. Księża zachęcają do błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.
Podczas Wigilii Paschalnej nie będzie pokropienia wiernych. Można urządzić procesję wewnątrz świątyni, tam, gdzie jest to możliwe.
Wielkanoc 2020: Niedziela Wielkanocna z większą liczbą wiernych
Wygląda na to, że w Wielką Niedzielę w świątyniach zbierze się więcej wiernych. Przypomnijmy, że obecnie w kościele może znajdować się maksymalnie pięć osób, nie licząc osoby odprawiające nabożeństwo. Rozporządzenie obowiązuje jednak do 11 kwietnia, czyli Wielkiej Soboty. Od Niedzieli Wielkanocnej (12 kwietnia) w nabożeństwie może uczestniczyć maksymalnie 50 osób, wliczając sprawujących posługę.
Wielkanoc 2020: bez Rękawki
W Krakowie nie odbędzie się również szereg wydarzeń, które zawsze towarzyszyły Wielkanocy. W Wielką Sobotę nie będzie święcenia pokarmów na Rynku Głównym. Odwołano również Emaus i Rękawkę, które co roku przyciągały tysiące osób.
Wielkanoc 2020: czy można spędzić z rodzinami?
Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt dla chrześcijan w roku. To również okres, gdy chcemy z najbliższymi zasiąść przy rodzinnym stole. W tym roku spotkania w rodzinnym gronie powinny zostać ograniczone. Mówił o tym Rząd na sobotniej konferencji.
Powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczanie się. To poważny problem i poważne wyzwanie. Staramy się chronić życie ludzkie, w związku z tym rekomendacja jest taka, aby w te święta zrezygnować z podróży i pozostać w domach - powiedział Michał Dwroczyk, szef KPRM na konferencji prasowej.