Gdzie odbyły się zawody?
Sekcja łazika AGH Space Systems od kilku miesięcy przygotowywała się do wymagających zawodów, które odbyły się w Indiach. Aby w pełni sprostać misjom przygotowanym przez organizatorów, łazik został znacząco zmodyfikowany i specjalnie przygotowany.
Studenci zaimplementowali sieci neuronowe i system mapowania obszaru w 3D, dostosowali kształt chwytaka do przenoszenia poszczególnych przedmiotów i zbierania próbek gleby oraz przebudowali laboratorium pokładowej.
- Pierwszą z serii konkurencji była Astrobiology Expedition. Zadanie polegało na zbadaniu kilku miejsc, pobraniu próbek gleby do późniejszej analizy i sprawdzeniu, czy znajdują się w nich formy życia. Kolejna konkurencja to Instrument Deployment and Maintenance Operation. Operatorzy, posługując się wyłącznie obrazem z kamer umieszczonych na chwytaku i masztach łazika, musieli za pomocą manipulatora obsłużyć specjalistyczny panel operatorski, a także umieścić obiekt w wyznaczonym miejscu – informuje AGH.
Oczywiście „misji” było więcej.
- Na studentów czekała także konkurencja Autonomous Expedition. Polegała na autonomicznym przejeździe łazika po nieznanym wcześniej terenie, gdzie jedynym drogowskazem były czarne strzałki. Robot musiał nie tylko zapamiętać wskazywany przez strzałkę kierunek, ale także dotrzeć do następnej z nich, omijając napotkane na drodze przeszkody – czytamy.
W ramach ostatniego zadania studenci musieli poprowadzić łazik w taki sposób, aby ten znalazł ukryte w terenie przedmioty, sfotografował je i dostarczył kilka we wskazane przez sędziów miejsca.
– Ciężka praca dała zamierzone efekty i dzisiaj możemy w pełni cieszyć się ze zwycięstwa naszej drużyny. Zawsze wkładamy całe serce w nasze projekty, jednak bez okazywanego nam wsparcia nie bylibyśmy w stanie osiągnąć takiego wyniku. Dziękujemy za towarzyszenie nam w tej podróży i obiecujemy, że jeszcze nieraz będziemy mieć wspólne powody do radości – mówią szczęśliwi członkowie AGH Space Systems.