Ciekawostki

Małopolskie wsie o nietypowych nazwach. Parcelacja, Babuda, Sybir [GALERIA]

2025-01-23 15:21

Województwo małopolskie to niezwykle zróżnicowany obszar, liczący 64 miasta i 1940 wsi. Niektóre z nich znane są nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Małopolska w swoim zaciszu może pochwalić się też perełkami, czyli miejscowościami o stosunkowo nietypowych nazwach. Parcelacja, Babuda, Sybir – to tylko niektóre z nich. Poznajcie najdziwniejsze nazwy małopolskich wsi i kolonii.

Najdziwniejsze nazwy wsi w Małopolsce. Jak powstawały?

Wiele miejscowości na świecie słynie z najdziwniejszych nazw. To zarówno najdłuższe, najkrótsze, jak i te bardzo nietypowe, które niejednokrotnie przyprawiają ich mieszkańców o ból głowy z powodu wizyt turystów, którzy z uśmiechem na ustach fotografują się na tle tablicy z nazwą miejscowości. Miejscowości o nietypowych nazwach znajdziemy również w Małopolsce. Jedną z najbardziej nietypowych nazw w przypadku małopolskich wsi jest Gnojnik, o którym słyszała już cała Polska. Na terenie województwa małopolskiego znajdziemy również inne, dziwne nazwy wsi. Niektóre z nich są bardzo krótkie. Mowa o miejscowościach takich jak Buk, Gaj, Las czy Ząb.

Wiele nazw wsi w Małopolsce możemy uznać za stosunkowo dziwne. Pazurek, Parcelacja, Kogutek czy… Dąbrówka Morska. Skąd wzięły się dziwne nazwy miejscowości w Małopolsce? Miejscowości swe nazwy dziedziczą jeszcze z czasów historycznych. Wówczas bardzo często nazwę konkretnej osadzie nadawano z uwagi na uwarunkowania naturalne, słynne osobistości, geografię, wydarzenia historyczne czy te pochodzące od nazwisk ówczesnych właścicieli. Co istotne, wiele z historycznych nazw małopolskich wsi przetrwało do dziś, choć w nieco nowocześniejszej formie.

Istotną kwestią w kontekście nazw wsi w Małopolsce jest też historia regionu. Obszar ten zamieszkiwały niegdyś różne narodowości i grupy etniczne. Oprócz Polaków byli to Niemcy, Ukraińcy, Łemkowie, Żydzi czy Słowacy. Część z mniejszości zakładała również własne enklawy, których nazwy znacząco różniły się od polskich miejscowości. Dziś niemal wszystkie zostały spolszczone. Pozostając przy mniejszościach, zachęcamy do zapoznania się z materiałem dotyczącym kolonizacji józefińskiej prowadzonej na terenie Małopolski. Wówczas w regionie osiedliło się wielu osadników narodowości niemieckiej.

W przygotowanej powyżej galerii możecie poznać najdziwniejsze nazwy miejscowości w Małopolsce. Będziecie zaskoczeni.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
QUIZ. W jakim powiecie leży ta gmina? Test wiedzy o Małopolsce
Pytanie 1 z 12
1. Gmina Babice leży w powiecie:
Zanieczyszczona rzeka w Swoszowicach pod Krakowem