Wisława Szymborska patronką roku 2023. UJ organizuje konkursy „Naśladowanie Szymborskiej” oraz „Memy o Szymborskiej”
By uczcić stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitnej poetki polskiej i laureatki literackiej Nagrody Nobla, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłosił dwa konkursy inspirowane osobą i twórczością noblistki. Do 30 maja przyjmowane są zgłoszenia w:
- konkursie na wiersz „Naśladowanie Szymborskiej”,
- konkursie „Memy o Szymborskiej” z wykorzystaniem wizerunku poetki.
„Naśladowanie Szymborskiej” adresowane jest do osób studiujących we wszystkich krakowskich szkołach wyższych, publicznych i niepublicznych. Zadaniem uczestników jest napisanie utworu poetyckiego, stanowiącego parafrazę, parodię, persyflaż lub innego rodzaju imitację jednego z dziesięciu wierszy Wisławy Szymborskiej, zaproponowanych przez organizatora.
Konkurs „Memy o Szymborskiej” skierowany jest natomiast do osób uczących się we wszystkich krakowskich szkołach średnich, publicznych i niepublicznych, oraz w szkołach średnich na terenie całej Polski, noszących imię Wisławy Szymborskiej. Licealiści i licealistki, którzy zgłoszą chęć wzięcia udziału w konkursie, zobowiązani są do stworzenia utworu graficznego – mema – na bazie jednej z pięciu fotografii Wisławy Szymborskiej, zaproponowanych przez organizatora.
Ogłoszenie wyników konkursów będzie jednym z punktów programu uroczystego Dnia Szymborskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim 12 czerwca 2023 roku. Wiersze i fotografie do "przeróbki" można znaleźć TUTAJ, a zgłoszenia wysyłać na następujące adresy:
- „Naśladowanie Szymborskiej” - [email protected]
- „Memy o Szymborskiej” - [email protected]
Wisława Szymborska. Legenda i duma Krakowa
Szymborska urodziła się w Kórniku, w województwie wielkopolskim, ale większość życia spędziła w Krakowie. W 1996 roku studiowała filologię polską i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkała z rodziną na ul. Radziwiłłowskiej 2. Na ul. Krupniczą 22 spacerowała do Domu Literatów. Na ul. Wiślnej 2 znajdowała się ówczesna siedziba redakcji „Życia Literackiego”, w której ponad dziesięć lat kierowała działem poezji. Zajmowała się także pocztą literacką. Kolejno zamieszkiwała przy ul. Królewskiej 82 w maleńkim mieszkanku, które nazwała szufladą. Potem Wisława Szymborska przeniosła się do bloku na ulicy Chocimskiej 19. Ostatnie 15 lat życia spędziła mieszkając na ul. Piastowskiej 46. Jej osobistym sekretarzem był dr hab. Michał Rusinek, który obecnie wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim w Katedrze Teorii Literatury. Szymborska pochowana jest na krakowskim Cmentarzu Rakowickim. Ciekawostką jest adres, pod którym każdy może bezpłatnie posłuchać, jak noblistka czyta swój wiersz. Chodzi o ul. Bracką 3, gdzie znajduje się kawiarnia i winiarnia Nowa Prowincja. Przed wejściem został zainstalowany "domofon poetycki". Naciskając odpowiedni przycisk, każdy może posłuchać nagrania wiersza któregoś z krakowskich poetów, m.in. właśnie Wisławy Szymborskiej.