Uniwersytet Jagielloński porozumiał się ze strajkującymi studentami. Co dalej z "Kamionką"?
Strajk na terenie akademiku "Kamionka" należącego do Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczął się 17 maja. Od tego czasu budynek był okupowany przez 50 osób. Władze uczelni próbowały porozumieć się ze studentami, którzy nie wyrażali zgody na sprzedaż akademika. W pewnym momencie rozmowy zostały zawieszone, bowiem przedstawiciele UJ uznali, że strajk ma nielegalną formę. Ostatecznie udało się jednak dojść do porozumienia.
W komunikacie zamieszczonym przez Uniwersytet Jagielloński możemy przeczytać, że władze uczelni zadeklarowały, że wstrzymają procedury związane ze sprzedażą akademiku "Kamionka". UJ zleci także niezależną wycenę remontu budynku, aby mogli w nim zamieszkać studenci.
Po otrzymaniu wyceny koniecznego remontu, warunkującej decyzję o dostosowaniu budynku "Kamionka" do użytkowania, termin udostępnienia akademika będzie uzależniony od przebiegu obowiązujących procedur zamówień publicznych oraz realizacji niezbędnych prac remontowych. Rektor – elekt prof. Piotr Jedynak potwierdził w dniu 20 maja br., że nie planuje sprzedaży domu studenckiego "Bursa Jagiellońska". Bursa jest i będzie miejscem zamieszkania oraz miejscem pracy dla osób tworzących wspólnotę akademicką UJ - czytamy w oświadczeniu.
UJ planuje budowę nowego akademika na Ruczaju. Władze uczelni złożyły ważną obietnicę
Władze UJ zadeklarowały też, że są w toku prac zmierzających do budowy nowego akademika na Ruczaju. Ponadto w przyszłym roku akademickim ma zostać zwiększona dostępność miejsc dla osób studiujących na UJ. Na mocy porozumienia okupacja terenu "Kamionki" ma zakończyć się do czwartku, 29 maja do godziny 14:00.