Kwesta na Cmentarzu Rakowickim
Kwestę zorganizował po raz 42. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa. Na najstarszym cmentarzy w mieście, założonym w 1803 roku, pierwsi wolontariusze pojawili się już o 8:00. W zbieraniu datków wspierają ich przez cały dzień znani artyści, dziennikarze, politycy oraz bracia kurkowi.
Wśród nich są także osoby ważne dla krakowskiej kultury, które zachęcają krakowian do wpłaty datku na ratowanie zabytkowych nagrobków, szczególnie tych o wyjątkowych walorach estetycznych, architektonicznych i historycznych, którymi na co dzień już nikt się nie opiekuje.
Krakowskie gwiazdy podczas kwesty
Z samego rana pod bramą cmentarną można było ujrzeć Tomasza Schmischeinera, Jerzego Fedorowicza czy Ewę Drzyzgę. Rok temu podczas zbiórki udało się zebrać prawie 42 tys. zł. Środki zebrane w tym roku 1 listopada we Wszystkich Świętych posłużą m.in. na dokończenie renowacji grobowca Zofii Jordanównej.
Cmentarz Rakowicki jest najstarszą, wciąż czynną krakowską nekropolią. Na 42 ha jest ok. 75 tysięcy grobów. Spoczywa tu wielu wybitnych Polaków m.in. Jan Matejko, Wisława Szymborska, Helena Modrzejewska, rodzina Kossaków, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Marek Grechuta czy rodzina Jana Pawła II. Cmentarz Rakowicki jest wpisany do rejestru zabytków.