Co grozi za niszczenie banerów wyborczych?

i

Autor: Stiopa, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Co grozi za niszczenie banerów wyborczych?

Wybory prezydencie w Polsce 2025

Wybory prezydenckie 2025. Niszczenie banerów wyborczych. Co za to grozi?

2025-05-14 13:25

W niedzielę, 18 maja 2025 roku, Polacy udadzą się do urn, by wybrać nowego prezydenta. Okres przedwyborczy to czas intensywnej kampanii, której nieodłącznym elementem są plakaty i banery kandydatów. Jednak, co roku pojawia się problem ich niszczenia. Warto wiedzieć, że takie działania nie są bezkarne i mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.

Spis treści

  1. Wybory prezydenckie 2025. Co grozi za niszczenie banerów wyborczych?
  2. Wybory prezydenckie 2025. Kto i gdzie może umieszczać materiały wyborcze?

Wybory prezydenckie 2025. Co grozi za niszczenie banerów wyborczych?

Plakaty, banery, hasła czy ulotki wyborcze, od momentu ich prawidłowego umieszczenia, podlegają ochronie prawnej. Ich niszczenie, uszkadzanie, usuwanie, zasłanianie czy czynienie nieczytelnymi jest traktowane jako naruszenie przepisów. Podstawowym aktem prawnym regulującym tę kwestię jest Kodeks wyborczy. Zgodnie z art. 107a Kodeksu wyborczego: „Kto w związku z wyborami niszczy, uszkadza, usuwa, zasłania lub czyni nieczytelnymi materiały wyborcze, podlega karze grzywny”. Warto podkreślić, że ochrona ta obowiązuje od dnia ogłoszenia aktu o zarządzeniu wyborów aż do dnia zakończenia głosowania.

Kraków Radio ESKA Google News

Za niszczenie materiałów wyborczych grozi przede wszystkim kara grzywny. Jej wysokość może być dotkliwa i sięgać nawet 5000 złotych, w zależności od skali zniszczeń i okoliczności zdarzenia. Postępowanie w takich sprawach prowadzi Policja, a wnioski o ukaranie kierowane są do sądu.

Jednak to nie wszystko. Jeśli wartość zniszczonego mienia (np. koszt baneru, jego montażu) przekroczy kwotę graniczną dla wykroczenia (obecnie 800 zł od 1 października 2023 roku), czyn taki może zostać zakwalifikowany jako przestępstwo zniszczenia mienia, opisane w art. 288 Kodeksu karnego. Wówczas sprawcy grozi znacznie surowsza kara, którą jest nawet pozbawienie wolności od 3 miesięcy do lat 5. W przypadku mniejszej wagi, sąd może orzec grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Wybory prezydenckie 2025. Kto i gdzie może umieszczać materiały wyborcze?

Należy pamiętać, że materiały wyborcze mogą być umieszczane przez pełnomocników komitetów wyborczych po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu czy urządzenia. Nie można ich wieszać w dowolnym miejscu. Obowiązek ich usunięcia spoczywa na komitetach wyborczych w ciągu 30 dni po dniu wyborów.

Liceum z Krakowa najlepsze w Polsce w najnowszym rankingu. Ukończyli je Adam Nawałka i Robert Makłowicz [GALERIA]