Wybory samorządowe 2024. Do kiedy można oddać głos?
W niedzielę, 21 kwietnia o godz. 7.00 rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych. Głosowanie na wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta odbywa się w tych miastach, w których podczas pierwszej tury żaden z kandydatów i kandydatek nie otrzymał więcej niż 50 proc. głosów. Głosowanie odbędzie się godz. 21.00. Jeśli wybory przebiegną bez zakłóceń, Państwowa Komisja Wyborcza wraz z zakończeniem głosowania poinformuje o zakończeniu ciszy wyborczej.
Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej o godz. 10.00
O godz. 10.00 odbyła się pierwsza konferencja Państwowej Komisji Wyborczej podczas drugiej tury wyborów samorządowych. Jak poinformował przewodniczący Sylwester Marciniak, na razie głosowanie odbywa się bez większych zakłóceń. Wszystkie lokale wyborcze rozpoczęły pracę o czasie i nie doszło do incydentów naruszających ich pracę. Kolejna konferencja PKW odbędzie się o godz. 12.30 i zostaną wówczas przekazane pierwsze informacje na temat frekwencji wyborczej.
— Mamy dzisiaj po dwóch tygodniach ponownie święto demokracji lokalnej. W porównaniu do 7 kwietnia mamy diametralnie inną pogodę. Ale trzeba stwierdzić, że dla demokratycznych wyborów zawsze jest piękna pogoda — powiedział sędzia Sylwester Marciniak podczas konferencji.
Incydenty wyborcze w Krakowie i Małopolsce
Według informacji przekazanych przez policję druga tura wyborów samorządowych w Krakowie i Małopolsce odbywa się spokojnie. Dyżurny rzecznik prasowy Małopolskiej Policji poinformował, że na terenie całego województwa doszło w sobotę, 20 kwietnia do pięciu wykroczeń w związku z łamaniem ciszy wyborczej, w tym czterech agitacji i jednego niszczenia plakatów. Doszło do nich an terenie powiatów: krakowskiego, wielickiego, tarnowskiego i gorlickiego. Poza tym nie odnotowano przypadków zakłócania wyborów samorządowowych.
Polecany artykuł:
Wybory na prezydenta Krakowa. Lokale wyborcze od rana są puste
Według informacji przekazanych podczas konferencji Państwowej Komisji Wyborczej, w całym kraju doszło do 76 przestępstw i wykroczeń, w tym 55 wykroczeń ws. zakłócania ciszy wyborczej. Jak poinformowała podczas konferencji PKW o godz. 10.00 sekretarzyni Państwowej Komisji Wyborczej Magdalena Pietrzak w samym Krakowie lokale wyborcze od rana są niemal puste. W mieście nie odnotowano incydentów wyborczych.