Spis treści
- Kiedy odbędą się wybory samorządowe 2024?
- Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Jacek Majchrowski nie będzie ponownie kandydował
- Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Prof. Stanisław Mazur wycofuje kandydaturę i popiera Aleksandra Miszalskiego
- Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Aleksander Miszalski powalczy o urząd
- Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Andrzej Kulig został namaszczony przez Jacka Majchrowskiego
- Kandydaci na prezydenta Krakowa 2024. Łukasz Gibała chce bronić miasta "przed partiami politycznymi"
- Kandydaci na prezydenta Krakowa 2024. Rafał Komarewicz kandydatem Trzeciej Drogi
- Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Muzyk Marcin Bzyk-Bąk rezygnuje
- Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Konrad Berkowicz kandydatem Konfederacji
- Kandydaci na prezydenta Krakowa 2024. Łukasz Kmita oficjalnie potwierdził start w wyborach
- Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Mateusz Jaśko rezygnuje ze startu w wyborach
- Wybory na prezydenta Krakowa. Wiceprezydent Jerzy Muzyk rezygnuje ze startu i popiera Andrzeja Kuliga
- Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Adam Hareńczyk zapowiedział start
- Kto wygra wybory na prezydenta Krakowa?
Kiedy odbędą się wybory samorządowe 2024?
Nadchodzące wybory samorządowe 2024 mogą konkretnie namieszać w lokalnej polityce, a zwłaszcza w Krakowie. Już teraz wiadomo, że to koniec długiej, bo aż 22-latniej, kadencji Jacka Majchrowskiego, który nie będzie więcej ubiegał się o urząd. Oficjalna data wyborów została wyznaczona na niedzielę, 7 kwietnia, zaś druga tura odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia. W tym czasie Polacy będą wybierać członków rad gmin, powiatów oraz sejmików województw, a także przedstawicieli samorządów, czyli wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Już teraz wiadomo, że to właśnie w stolicy Małopolski bój będzie najbardziej zacięty. Kandydatów nie brakuje i po tak długiej kadencji obecnego prezydenta, wiele osób chce zająć jego miejsce.
Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Jacek Majchrowski nie będzie ponownie kandydował
W poniedziałek, 20 listopada Jacek Majchrowski podczas konferencji prasowej oficjalnie zadeklarował, że nie będzie kandydował w wyborach parlamentarnych 2024. To oznacza, że obecna, piąta już kadencja, będzie jego ostatnią. Ostatnie wybory samorządowe w 2018 roku wygrał w drugiej turze z Małgorzatą Wassermann, zdobywając 61,94 proc. głosów. Koniec jego długiej prezydentury będzie prawdziwą rewolucją dla Krakowian, którzy po ponad 20 latach wybiorą nowego prezydenta Krakowa.
— Bycie prezydentem przez pół kadencji byłoby niewłaściwe. Choć czuję się zdrowo, w tym wieku każdy rok może przynosić niespodzianki i nie chciałbym ryzykować. Zrobiłem też badania popularności, te pozwalały mi spokojnie startować w wyborach, bo różniły się od tego, które niektórzy publikują. Ale bycie prezydentem to nie tylko splendory, jazda Lexusem, to jest praca na cały rok — powiedział Jacek Majchrowski.
Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Prof. Stanisław Mazur wycofuje kandydaturę i popiera Aleksandra Miszalskiego
W sobotę, 18 listopada swój start w wyborach samorządowych 2024 ogłosił prof. Stanisław Mazur. Rektor Uniwersytety Ekonomicznego tuż przed oficjalnym ogłoszeniem kandydatury otrzymał apel od krakowian, którzy namawiali go do startu. Kim jest prof. Stanisław Mazur? Urodził się w 1969 roku w Kamienicy. Z wykształcenia jest politologiem i doktorem habilitowanym nauk humanistycznych. Specjalizuje się w polityce publicznej, administracji publicznej i zarządzaniu publicznym. Jest także liderem organizacji Lepszy Kraków, które powstało z jego inicjatywy w 2022 roku. W nim podejmują kwestie ekologii, transportu i biznesu na rzecz ulepszenia funkcjonowania miasta.
W środę, 3 kwietnia tuż przed samymi wyborami prof. Stanisław Mazur ogłosił, że wycofuje swoją kandydaturę i nie będzie startował w wyborach samorządowych. Swoje poparcie przekazał posłowi PO Aleksandrowi Miszalskiemu. Zadeklarował, że zarówno on jak i jego środowisko będą działać z politykiem na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców Krakowa.
Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Aleksander Miszalski powalczy o urząd
Także krakowski oddział Platformy Obywatelskiej zdecydował o wystawieniu kandydata na urząd prezydenta Krakowa. Z ramienia tej partii to Aleksander Miszalski stanie w szranki w wyborach samorządowych 2024. Polityk urodził się w 1980 roku w Krakowie. Ukończył studia na kierunkach socjologii oraz turystyka i rekreacja. Od 2011 roku był członkiem Rady Dzielnicy I Stare Miasto, zaś od 2014 roku był radnym Miasta Kraków. Aleksander Miszalski w wyborach parlamentarnych w 2019 roku zdobył mandat poselski z ramienia Koalicji Obywatelskiej, a w tym roku udało mu się go odnowić.
Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Andrzej Kulig został namaszczony przez Jacka Majchrowskiego
Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig także ogłosił oficjalnie swój start w wyborach samorządowych 2024. Jego kandydaturę poparł żegnający się z urzędem prezydent Jacek Majchrowski. Chociaż pierwotnie Kulig w mediach społecznościowych przyznał, że poparcie prezydenta go zaskoczyło, zdecydował się na start, przyznając, że nie chce, aby "dorobek Majchrowskiego został zaprzepaszczony". A co o nim wiemy? Andrzej Kulig urodził się w 1963 roku w Krakowie, a z wykształcenia jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, które studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działalność samorządową rozpoczął jeszcze w 1996 r. jako dyrektor gabinetu wojewody krakowskiego. W 2002 roku pełnił rolę pełnomocnika komitetu wyborczego Jacka Majchrowskiego, a następnie sprawował różne funkcje jako pełnomocnik prezydenta. W 2018 roku został oficjalnie powołany na pierwszego wiceprezydenta miasta Kraków.
Kandydaci na prezydenta Krakowa 2024. Łukasz Gibała chce bronić miasta "przed partiami politycznymi"
W poniedziałek, 27 listopada swój oficjalny start w wyborach na prezydenta Krakowa ogłosił bezpartyjny kandydat Łukasz Gibała, który już wcześniej bezskutecznie próbował pokonać Jacka Majchrowskiego. W nadchodzących wyborach może jednak szczęście mu dopisać, bowiem obecnie jest liderem w sondażach politycznych. Sam Łukasz Gibała jest krakowianinem z urodzenia. Ukończył filozofię na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a swoją przygodę z politykę zaczął w 2006 r., kiedy z ramienia PO został wybrany na radnego sejmiku małopolskiego, a następnie został posłem na Sejm. W 2014 r. powołał stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców, gdzie wraz z grupą ekspertów zajmuje się ważnymi zagadnieniami miejskiej polityki Krakowa. Obecnie piastuje stanowisko radnego miejskiego. Co ciekawe, w nadchodzących wyborach Łukasz Gibała uzyskał poparcie partii Razem, a jej posłanka, Daria Gosek-Popiołek oficjalnie wskazała go jako swojego kandydata. Doprowadziło do to problemów W Nowej Lewicy, ponieważ nie wszystkie partie koalicji zgodziły się z decyzją Gosek-Popiołek.
Kandydaci na prezydenta Krakowa 2024. Rafał Komarewicz kandydatem Trzeciej Drogi
Długo trzeba było czekać na kandydaturę Trzeciej Drogi, czyli koalicji partii Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Pierwotnie gotowość do startu zgłosił Ireneusz Raś, jednak ostatecznie to poseł Rafał Komarewicz powalczy o urząd prezydenta Krakowa. Polityk urodził się w 1971 roku w Ełku, a z wykształcenia jest lekarzem stomatologiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2010 r. kandydował z ramienia prezydenta Majchrowskiego do Rady Miasta, urząd objął jednak dopiero w 2012 r. w miejsce Władysława Kosiniaka-Kamysza. W 2022 roku zastąpił Dominika Jaśkowca na stanowisku przewodniczącego Rady Miasta Kraków. W październikowych wyborach był liderem połączonej listy PSL i Polski 2050, i uzyskał mandat poselski.
Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Muzyk Marcin Bzyk-Bąk rezygnuje
Artysta i grupa popierających go mieszkańców zarejestrowali w PKW swój komitet pod nazwą KWW Kraków Pany. Listy kandydatów na radnych nie udało się jednak skompletować – część osób ostatecznie nie zdecydowało się na start m.in. z powodów osobistych. Po długich rozważaniach i konsultacjach z moim zespołem podjąłem decyzję o rezygnacji z kandydowania na stanowisko prezydenta Krakowa w nadchodzących wyborach. Życzę wszystkim kandydatom, by debata była merytoryczna, a postawa - pełna szacunku. Niech najlepszy kandydat wygra, zawsze z myślą o dobru Krakowa – napisał w oświadczeniu przesłanym PAP Marcin Bzyk-Bąk.
Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Konrad Berkowicz kandydatem Konfederacji
W piątek, 2 lutego poseł Konfederacji Konrad Berkowicz ogłosił swój oficjalny start w wyborach na prezydenta Krakowa i będzie reprezentował swoją partię oraz stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy Małopolski na prezydenta Krakowa. "Mój komunikat na początek kampanii brzmi: Nie przenoście nam wojny polsko-polskiej do Krakowa" – mówił poseł. Co wiemy o kandydacie? Polityk ukończył informatykę na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jest posłem Konfederacji na Sejm od 2019 r. W obecnej kadencji należy do sejmowych komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Etyki Poselskiej oraz Polityki Senioralnej. Ubiegał się o fotel prezydenta Krakowa w 2014 oraz 2018 r. W 2019 r. kandydował do Parlamentu Europejskiego.
Kandydaci na prezydenta Krakowa 2024. Łukasz Kmita oficjalnie potwierdził start w wyborach
Długo nie było wiadomo oficjalnie, jakiego kandydata bądź kandydatkę w wyborach na prezydenta Krakowa wystawi Prawo i Sprawiedliwość. Chociaż wiele osób widziałoby w tym starci ponownie Małgorzatę Wasserman, w kuluarach mówiło się, że posłanka nie jest zainteresowana tym stanowiskiem. W najnowszym sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wskazuje się, że zamiast posłanki partia może wystawić w Krakowie posła i byłego wojewodę Małopolski Łukasza Kmitę, pojawiły się także pogłoski, jakoby Maciej Michałowski, pełniący niegdyś dyrektor biura w resorcie infrastruktury Andrzeja Adamczyka, jest brany pod uwagę jako kandydat, jednak ten pomysł także upadł.
We wtorek, 20 lutego zakończyły się spekulacje na ten temat, bowiem to Łukasz Kmita oficjalnie ogłosił swój start w wyborach na prezydenta Krakowa.
Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Mateusz Jaśko rezygnuje ze startu w wyborach
Wielką niewiadomą tych wyborów może okazać się społecznik i aktywista miejski Mateusz Jaśko, prowadzący w mediach społecznościowych stronę "Co jest nie tak z Krakowem". W czwartek, 8 lutego podczas konferencji prasowej na krakowskim Kazimierzu ogłosił oficjalny start i zarejestrowanie komitetu wyborczego. Niestety kandydat na stanowisko postanowił wycofać się ze startu. W poniedziałek, 19 lutego poinformował, że oficjalnie rezygnuje z kandydatury. Mateusz Jaśko przekazał, że ze względu na zły stan zdrowia i śmierć mamy, nie może pozwolić sobie na dalsze prowadzenie kampanii wyborczej.
— Od czasu operacji nie miałem jeszcze chwili, żeby odpocząć. Zamiast ułożyć sobie życie na nowo, zajmowałem się tym, czym powinni zajmować się dziennikarze w tym mieście, a czym w ramach medialnej prostytucji się nie zajmują. Minęło już 16 miesięcy odkąd trafiłem do szpitala, a nawet nie załatwiłem sobie stopnia inwalidy choć powinienem — przekazał Mateusz Jaśko w mediach społecznościowych. — W sobotę wczesnym rankiem niespodziewanie odeszła moja Mama. To całkowicie wyklucza jakikolwiek start w wyborach. Nie będę kopał się z koniem i marnował czasu w takim momencie. Jestem mieszkańcem, nie politykiem więc nie jest to dla mnie żaden priorytet — dodał.
Wybory na prezydenta Krakowa. Wiceprezydent Jerzy Muzyk rezygnuje ze startu i popiera Andrzeja Kuliga
Rzutem na taśmę Jerzy Muzyk w czwartek, 14 marca zameldował się w stawce prezydenckiego wyścigu. Najpierw pojawiła się informacja o rejestracji kandydata na stronie internetowej PKW, później sam wiceprezydent Muzyk potwierdził start w wyborach. Co ciekawe, start Muzyka oznaczał, że w wyborach mieli zmierzyć się dwaj obecni zastępcy Jacka Majchrowskiego, jednak tylko Andrzej Kulig wystartuje z oficjalnym wsparciem obecnego prezydenta. Tak się jednak nie stanie, bowiem Jerzy Muzyk w środę, 3 kwietnia, na kilka dni przed wyborami zrezygnował ze startu i oficjalnie poparł Andrzeja Kuliga.
Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Adam Hareńczyk zapowiedział start
W poniedziałek, 4 marca PAP poinformowała, że jako bezpartyjny, start zapowiedział też Adam Hareńczyk. Konserwatywny aktywista jest rodowitym krakowianinem. Studiował a wydziale prawa i administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Kto wygra wybory na prezydenta Krakowa?
Chociaż do wyborów zostało jeszcze trochę czasu, już teraz jasne jest, że największy bój stoczy się właśnie w Krakowie. Po 22-letniej prezydenturze Jacka Majchrowskiego zmiana warty na tym stanowisku będzie niezwykle widoczna w mieście. Obecnie sondaże wskazują jednoznaczną przewagę Łukasza Gibały nad pozostałymi kandydatami. A jakie jest wasze zdanie? Kto powinien zostać nowym prezydentem Krakowa? Zagłosujcie w naszej sondzie. Wystarczy nacisnąć na zdjęcie kandydata!