Klasztor klarysek w Starym Sączu ma ponad 700 lat. Ufundowała go św. Kinga
Małopolska może pochwalić się wieloma wyjątkowymi miejscami i zabytkami. Jednym z nich z pewnością jest klasztor klarysek w Starym Sączu, należący do diecezji tarnowskiej. Historia starosądeckiego klasztoru, jak czytamy na jego oficjalnej stronie internetowej sięga 1280 roku. Obiekt ufundowała św. Kinga, która zrzekła się swoich posiadłości – miasta Stary Sącz i 28 wsi, a następnie sama została klaryską. Ołtarz główny klasztoru klarysek poświęcono w 1285 roku. Przebudowano go w 1332 roku i poświęcono Trójcy Świętej. Liczne pożary sprawiły jednak, że ulegał on wielokrotnym remontom, zachowując jednak swój gotycki charakter. Świadczy o tym sama bryła świątyni oraz żebrowo-krzyżowe sklepienie prezbiterium i kaplicy nad chórem.
Kościół jest budowlą jednonawową, o wydłużonym pięcioprzęsłowym korpusie i krótkim, węższym od korpusu prezbiterium. Trzy zachodnie przęsła podzielone są na dwie kondygnacje. Górną zajmuje oratorium zakonne – czytamy na stronie internetowej klasztoru.
Ołtarz główny starosądeckiego klasztoru klarysek z 1699 roku wraz z ołtarzami bocznymi są dziełem włoskiego artysty Baltazara Fontany. Wykonano je z czarnego marmuru oraz stiuku. Obraz w ołtarzu głównym przedstawia Trójcę Przenajświętszą ze świętymi – Franciszkiem, Piotrem, Janem Chrzcicielem, Pawłem i Kingą. W kościele znajdują się również unikalna barokowa ambona z 1671 roku i gotycka chrzcielnica z XV wieku. Do konstrukcji przylega XIV-wieczna także kaplica św. Kingi. Cały zespół klasztorny w Starym Sączu przebudowano według koncepcji włoskiego muratora Jana de Simoni na początku XVII wieku. W 2018 roku klasztor klarysek w Starym Sączu wpisano na listę pomników historii w ramach akcji „100 pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości”. Obecnie starosądecki klasztor zamieszkują 23 siostry.