Zagraniczne media żegnają Jerzego Stuhra. „Jeden z najpopularniejszych, najbardziej wpływowych i wszechstronnych polskich reżyserów i aktorów”
We wtorek, 9 lipca Polskę obiegła tragiczna informacja o śmierci Jerzego Stuhra, który zmarł w Krakowie w wieku 77 lat. Śmierć aktora potwierdził w rozmowie z serwisem „Onet.pl” jego syn Maciej. Jerzego Stuhra żegnali niemal wszyscy, w tym aktorzy, politycy, sportowcy a w końcu liczna publika, która przez lata doceniała klasę zmarłego artysty. O śmierci Jerzego Stuhra informowano również za granicą, w tym we Włoszech, gdzie szczególnie ceniono jego umiejętności.
Polecany artykuł:
W 1980 roku Jerzy Stuhr wyjechał do Włoch, podejmując pracę w teatrze. Nawiązał również współpracę (w formie pedagogicznej) z włoskimi uniwersytetami w Bolonii, Trieście czy w Palermo. W 1982 roku za rolę w „Mątwie” Witkacego, którą wystawiano na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Spoleto otrzymał Nagrodę Krytyki Włoskiej dla najlepszego aktora zagranicznego. W 2000 roku Jerzy Stuhr został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.
O śmierci Jerzego Stuhra informowały tamtejsze media, m.in. „la Repubblica”, określając go jako „jednego z najpopularniejszych, najbardziej wpływowych i wszechstronnych polskich reżyserów i aktorów”.
Jerzego Stuhra pożegnała również „La Stampa”, wspominając jego występy m.in. w produkcjach Nanniego Morettiego.
Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Przez pewien czas mieszkał w Bielsku-Białej, a następnie przeniósł się do Krakowa, gdzie ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Pracował w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, gdzie zadebiutował w 1971 roku. Jerzy Stuhr w trakcie swojej kariery wystąpił w produkcjach takich jak „Spokój”, „Blizna”, „Wodzirej”, „Bez znieczulenia”, „Szansa”, „Ćma”, „Kiler” czy „Kiler-ów 2-óch”. W 1971 roku Jerzy Stuhr poślubił Barbarę Kośkę, z którą miał dwoje dzieci – Macieja (ur. 1975) oraz Mariannę (ur. 1982).