Jerzy Stuhr

i

Autor: Baranowski/AKPA

Wiadomości

Zmarł Jerzy Stuhr. Jego życie było barwne, z jakich ról go zapamiętamy?

2024-07-09 15:20

We wtorek, 9 lipca Polskę obiegła tragiczna informacja. W wieku 77 lat zmarł Jerzy Stuhr uznawany przez wielu za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów. Śmierć Jerzego Stuhra w rozmowie z „Onetem” potwierdził jego syn Maciej. Kim był Jerzy Stuhr? Jak wyglądała jego kariera? Przypominamy szczegóły z życia wybitnego artysty.

Spis treści

  1. Nie żyje Jerzy Stuhr. Wybitny aktor odszedł w wieku 77 lat
  2. Kim był Jerzy Stuhr? Życie prywatne słynnego aktora
  3. Jerzy Stuhr. Jak wyglądała jego kariera?
  4. Jerzy Stuhr nie żyje. Kontrowersje związane z aktorem
  5. Zmarł Jerzy Stuhr. Nagrody i odznaczenia aktora

Nie żyje Jerzy Stuhr. Wybitny aktor odszedł w wieku 77 lat

We wtorek, 9 lipca Polskę obiegła tragiczna wiadomość. Serwis „Onet.pl” poinformował o śmierci Jerzego Stuhra, który odszedł w wieku 77 lat. W rozmowie z portalem informacje te potwierdził jego syn Maciej. Na co chorował Jerzy Stuhr? Jak podaje „Onet.pl”, Jerzy Stuhr zmagał się z nowotworem krtani. Jerzy Stuhr całe swoje życie związał z Krakowem, gdzie występował na deskach Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

Kim był Jerzy Stuhr? Życie prywatne słynnego aktora

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Jego matka była księgową, ojciec zaś pracował jako prokurator. W książce „Stuhrowie. Historie rodzinne” Jerzy Stuhr pisał o swoim pradziadku, Leopoldzie, który należał do zamożnego mieszczaństwa i osiadł w Krakowie, gdzie zakupił kamienicę przy Rynku Podgórskim. Tam też założył swoją restaurację. W wieku sześciu lat Jerzy Stuhr wraz z rodziną przeniósł się do Katowic, gdzie podjął naukę w III LO im. Stefana Żeromskiego.

W okresie szkolnym udzielał się w kołach teatralnych. Pracował m.in. jako bileter i organizator widowni w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej. Jerzy Stuhr ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

W 1971 roku Stuhr poślubił Barbarę Kośkę, z którą miał dwoje dzieci – Macieja (ur. 1975), który również został aktorem, oraz Mariannę (ur. 1982). W 1988 roku Jerzy Stuhr przeszedł zawał serca. We wrześniu 2011 roku zdiagnozowano u niego nowotwór krtani.

Jerzy Stuhr występował na scenie i dużym ekranie od ponad pół wieku. Oto zdjęcia artysty

Jerzy Stuhr. Jak wyglądała jego kariera?

Jerzy Stuhr po studiach rozpoczął pracę w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, z którym był związany przez kilkadziesiąt lat. Debiutował w roli Belzebuba w „Dziadach”, grając później Wysockiego w „Nocy Listopadowej”. Szerszej publiczności na wielkim ekranie dał się poznać jako stażysta w filmie „Milion za Laurę” (1971) w reżyserii Hieronima Przybyła. W jakich filmach grał Jerzy Stuhr? Już pięć lat później Jerzy Stuhr zagrał swoją pierwszą główną rolę filmową. Wcielił się w Antoniego Gralaka w filmie Krzysztofa Kieślowskiego – „Spokój”. Kolejno Stuhr grał również w filmach takich jak „Blizna”, „Wodzirej”, „Bez znieczulenia”, „Szansa” czy „Ćma”.

W 1990 roku Jerzy Stuhr został rektorem Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. W kolejnych latach Jerzy Stuhr występował w słynnych produkcjach filmowych, takich jak „Kiler” (1997) czy „Kiler-ów 2-óch” (1999). Jerzy Stuhr udzielał również swojego głosu podczas dubbingu w filmach takich jak „Shrek”, „Shrek 2”, „Shrek Trzeci”, „Smerfy”, „Twój Vincent” czy „Król Lew”.

Jerzy Stuhr nie żyje. Kontrowersje związane z aktorem

W październiku 2022 roku Jerzy Stuhr spowodował w Krakowie kolizję drogową. Prowadził wówczas pojazd w stanie nietrzeźwości, po czym uderzył w skuter. Swoje zachowanie tłumaczył faktem, iż kilka godzin wcześniej wypił 3-4 lampki wina, a za kierownicę wsiadł przekonanych, że alkohol wyparował z jego organizmu. Jerzy Stuhr został uznany za winnego kolizji. Sąd wziął również pod uwagę fakt, że Stuhr nie zatrzymał się, jak i nie udzielił pomocy poszkodowanemu. W czerwcu 2023 roku zapadł wyrok nakazowy, na mocny którego Jerzy Stuhr musiał zapłacić grzywnę. Aktor przyznał się do winy. Więcej o sprawie pisaliśmy w osobnym materiale.

Zmarł Jerzy Stuhr. Nagrody i odznaczenia aktora

Podczas swojej kariery aktor Jerzy Stuhr był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Brązowe Lwy Gdańskie (1979, 1987), Złote Lwy (1997), Złotą Kaczkę (2008), Wielką Nagrodę Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2012”, Perłę Honorową Polskiej Gospodarki w kategorii kultura (2012), czy Orła za osiągnięcia życia (2018).

Aktor Jerzy Stuhr był również wielokrotnie odznaczany, otrzymując m.in. Order Uśmiechu (2014), Odznakę „Honoris Gratia” (2012), Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2011), Laur Krakowa XXI wieku (2007), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005), Krzyż Kawalerski Orderu Zasług Republiki Włoskiej (2000), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1997), Nagrodę Miasta Krakowa (1995) oraz Złoty Krzyż Zasługi (1979).

QUIZ. Jak dobrze znasz film „Seksmisja”? To pytania dla prawdziwych fanów!

Pytanie 1 z 10
1. Kto wcielił się w główną rolę, postać Maksa?
Wieczorny Express Ziemkiewicz Świetlik