Jagna Marczułajtis-Walczak

i

Autor: Jan Graczynski/East News

WYBORY DO PE 2024

Wielkie zaskoczenie w Zakopanem! Pierwszy raz od wielu lat KO wyprzedziła PiS podczas wyborów

2024-06-10 18:02

W niedzielę, 9 czerwca odbyły się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Tegoroczne głosowanie nad nowym składem europosłów przyniosło wiele nieoczekiwanych zaskoczeń. Największym z nich jest upadek bastionu PiS w Zakopanem, gdzie ta konserwatywna partia wygrywała wszystkie głosowania na przestrzeni ostatnich lat.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kto wygrał?

W ostatnich dniach we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Łącznie wybrano 720 europosłów i europosłanek. Każdy kraj na arenie europejskiej będzie reprezentować inna liczba polityków i polityczek. Jest to uzależnione od wielkości danego kraju — najmniejsza możliwa reprezentacja to sześć osób, największa 96 osób. Z Polski do Parlamentu Europejskiego trafi 53 osoby. Oficjalne wyniki wyborów do PE w Polsce pojawiły się już w poniedziałek, 10 czerwca przed południem. Wynika z nich, że to Koalicja Obywatelska z wynikiem 37,06 proc. głosów o włos pokonała PiS, który zdobył 36,16 proc. głosów.

Zakopane. Koalicja Obywatelska po raz pierwszy od dawna pokonała PiS

Dotychczas całe Podhale, na czele z Zakopanem, było uważane za bastion PiS i miejsce występowania twardego elektoratu. Górale wyznający tradycyjne wartości chętnie głosowali na tę konserwatywną partię. Od 2015 roku w Zakopanem to właśnie PiS świecił triumfy we wszystkich wyborach. To się zmieniło podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024. W niedzielę, 9 czerwca to właśnie ugrupowanie Donalda Tuska wygrało głosowanie w Zakopanem. Na Koalicję Obywatelską zagłosowało 40,22 proc.  wyborców, na PiS 38,4 proc., na Konfederację 11,89 proc., Trzecią Drogę 4,39 proc., a na Lewicę 3,93 proc.

Te zdania przeszły do historii polskiej polityki. QUIZ. Rozpoznasz polityka po cytacie?

Pytanie 1 z 12
Kto w 2014 roku tłumaczył poważne opóźnienia pociągów słowami "sorry, taki mamy klimat"?

Kto dostał się do Parlamentu Europejskiego z Małopolski i Świętokrzyskiego?

Z okręgu 10, do którego należały województwa małopolskie i świętokrzyskie, mandat poselski do Parlamentu Europejskiego otrzymało siedem osób, w tym pochodząca z Zakopanego Jagna Marczułajtis-Walczak.

  • Beata Szydło — Prawo i Sprawiedliwość
  • Dominik Tarczyński — Prawo i Sprawiedliwość
  • Arkadiusz Mularczyk — Prawo i Sprawiedliwość
  • Bartłomiej Sienkiewicz — Koalicja Obywatelska
  • Jagna Marczułajtis-Walczak — Koalicja Obywatelska.
  • Adam Jarubas — Trzecia Droga, Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050
  • Grzegorz Braun — Konfederacja

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024:

Nietypowy lokal wyborczy