Śnieg

i

Autor: SeagullNady/Pixabay.com

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Załamanie pogody w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu odczuwalna temperatura spadła poniżej zera

2024-06-13 15:36

Załamanie pogody w Tatrach. Mocno spadła temperatura. Na Kasprowym Wierchu odczuwalna temperatura spadła poniżej zera. Według prognoz w wyższych partiach gór może pojawić się śnieg. To oznacza, że warunki do wędrówek zrobią się bardzo trudne. O szczegóły pytamy Piotra Konopka, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tatry. Załamanie pogody na Podhalu. W górach śnieg i ujemne temperatury

Złe wiadomości dla turystów w Tatrach. Do Polski nadciągnął deszcz i radykalnie zmienił warunki pogodowe. W całym kraju odnotowujemy spadki temperatur, jednak największe załamanie pogody nastąpiło w Tatrach. Według prognoz na tatrzańskich szczytach w najbliższych dniach temperatura odczuwalna może spaść nawet do -5 stopni. Jak poinformował Piotr Konopka, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, to sprawi, że warunki do uprawiania turystyki górskiej staną się niezwykle trudne. Lekka poprawa i delikatne ocieplenie nastąpi dopiero w sobotę, 15 czerwca.

— Należy się liczyć z tym, że od dwóch tysięcy metrów w górę wszystko będzie przyprószone śniegiem. Na tej wysokości w wielu miejscach leży jeszcze stary śnieg. Przy tej temperaturze na pewno stwardniał. Poślizgnąć się na takim stwardniałym śniegu jest bardzo łatwo — powiedział nam Piotr Konopka, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

QUIZ wiedzy o Tatrach. Jak dobrze znasz polskie góry?

Pytanie 1 z 14
Które schronisko po polskiej stronie Tatr jest położone najwyżej?

Tatry. TOPR apeluje do turystów o rozwagę przy wyjściu na szlak

Ratownicy TOPR oraz przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego nieustannie apelują do turystów, którzy wybierają się na górski szlak, aby podchodzili do wyboru trasy z rozwagą i odpowiednio przygotowali się do wyprawy. Chociaż mamy już połowę czerwca, w Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki górskiej, co pokazał chociażby miniony weekend, w którym doszło do czarnej serii w górach. W sobotę, 8 czerwca ratownicy TOPR mieli ręce pełne roboty. Turyści ślizgali się na zamarzniętym śniegu, doznając wielu urazów. Tego dnia doszło także do dwóch poważnych wypadków, właśnie na skutek poślizgnięć i upadków. Niestety wśród nich pojawiła się ofiara śmiertelna.

Tak mieszkają Sebastian Karpiel-Bułecka i Paulina Krupińska. Ich dom to prawdziwa willa z widokiem na Tatry:

W regionie uczczono pamięć zamordowanego żołnierza
Listen on Spreaker.