Ciekawostki

Małopolska wieś trafiła na krajową listę UNESCO. To niezwykłe miejsce [GALERIA]

2024-09-15 17:01

Województwo małopolskie może pochwalić się wieloma wyjątkowymi atrakcjami turystycznymi. Wśród nich znajduje się również wieś Zalipie, która słynie z nietypowego i klimatycznego zdobienia tamtejszych chat. Teraz tradycyjne malarstwo Zalipia i Powiśla Dąbrowskiego trafiło na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego – poinformowało Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Zalipie. Niezwykła małopolska wieś trafiła na krajową listę UNESCO

Gdzie leży Zalipie? To niewielka wieś w Małopolsce, zlokalizowana w powiecie dąbrowskim w gminie Olesno, zamieszkiwana przez kilkaset osób. Z czego słynie Zalipie w Małopolsce? Niewielka wieś znana jest przede wszystkim ze zwyczaju malowania chat kwiecistymi wzorami, które umieszczano na budynkach już pod koniec XIX wieku – donosi serwis www.visitmalopolska.pl. W Zalipiu wzory te znajdziemy nie tylko na budynkach, ale również w ich wnętrzach, a także na płotach czy studniach. Jak czytamy, charakterystyczne dla Zalipia zdobnictwo powstało pod koniec XVIII wieku, kiedy kobiety bieliły wapnem zakopcone ściany, przyozdabiając je swoistymi dekoracjami. Dlaczego Zalipie jest popularne? Wzory malowane na chatach w Zalipiu pozwalają turystom na ciekawą podróż w przeszłość, dzięki czemu mogą oni poznać zwyczaje i tradycje panujące niegdyś na małopolskiej wsi. Wieś Zalipie rozsławiła również gra Wiedźmin 3: Dziki Gon, gdzie znalazły się nawiązania do malowniczej miejscowości.

Zalipie teraz może pochwalić się ważnym wyróżnieniem. Dzięki staraniom Muzeum Ziemi Tarnowskiej, decyzją Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego tradycyjne malarstwo Zalipia i Powiśla Dąbrowskiego trafiło na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Co kryje się za tym pojęciem?

Zgodnie z zapisami Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 roku niematerialne dziedzictwo kulturowe: „oznacza praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedzę i umiejętności – jak również związane z nimi instrumenty, przedmioty, artefakty i przestrzeń kulturową – które wspólnoty, grupy i, w niektórych przypadkach, jednostki uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego. To niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie, jest stale odtwarzane przez wspólnoty i grupy w relacji z ich otoczeniem, oddziaływaniem przyrody i ich historią oraz zapewnia im poczucie tożsamości i ciągłości, przyczyniając się w ten sposób do wzrostu poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz ludzkiej kreatywności – pisze Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Wieś Zalipie w Małopolsce. Co warto zobaczyć?

Co warto zobaczyć w Zalipiu? Warto wymienić tu Zagrodę Felicji Curyłowej, Dom Malarek czy lokalny kościół – Parafię św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Warto pamiętać o tym, że małopolskie Zalipie to niewielka wieś, wobec czego nie znajdziemy tam kawiarni, restauracji, hoteli czy barów. Jak dojechać do Zalipia? Do wsi Zalipie dojedziemy w czasie ok. 1,5 godz. (z Krakowa, ok. 80 km). Należy dodać, że do miejscowości ciężko dojechać za pomocą komunikacji, wobec czego najpewniej wybrać się tam samochodem.

QUIZ. Turystyczne skarby w Małopolsce. Znasz te zabytki wpisane na listę UNESCO?
Pytanie 1 z 8
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Stare Miasto w Krakowie
KOLUMNA - Szkoła