Pierwsze badania wykazały zanieczyszczoną wodę. Kolejne już temu zaprzeczyły
Podczas rutynowych badań w szpitalu, pracownicy sanepidu wykryli skażenie wody. W oświadczeniu stwierdzili brak przydatności do spożycia i podkreślili, że "może być wykorzystywana tylko do spłukiwania toalet". Władze szpitala w 75% czerpią wodę od miejskich wodociągów, a pozostałe 25% z własnego ujścia. Próbki były zbierane z wody mieszanej, co na początku utrudniło dokładną identyfikację lokalizacji bakterii.
Szpital natychmiast sprowadził nową wodę ze źródeł zewnętrznych, a jego funkcjonowanie nie ulegało zmianie.
- Wdrożyliśmy procedury czyszczenia z wykorzystaniem przywiezionej wody. Było to uciążliwe zarówno dla nas, jak i dla pacjentów. Dodatkowo planowe operacje na dwa dni w przód były wstrzymane – wyjaśnia pełnomocnik Dyrektora Szpitala ds. Edukacji w Współpracy z Mediami. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gajos.
Kilka dni po wynikach sanepidu, w sobotę 29 października zostały przeprowadzone przez szpital kolejne niezależne badania. Tym razem próbki pobrane zarówno z wody mieszanej, prywatnego ujścia szpitala, jak i wodociągów miejskich nie wykazały obecności bakterii.
- Wynik otrzymaliśmy w poniedziałek i okazało się, że nie ma tam żadnych bakterii, które były stwierdzane wcześniej. Wysłaliśmy je do sanepidu i również w poniedziałek otrzymaliśmy od nich komunikat, że „nasza woda zmieszana i głębinowa spełnia wymagania określone dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi”, w związku z czym od razu wznowiliśmy normalną działalność szpitala - podkreśla Gajos.
Polecany artykuł:
Wyniki badań wykonanych przez miejskie wodociągi potwierdziły czystość wody
Badania wykonali również pracownicy Wodociągów Miasta Krakowa. Rzecznik wyjaśnia, że wyniki próbek pobrane z wody należącej do krakowskich wodociągów nie wykazują żadnych szkodliwych substancji.
- Robiliśmy badania wody do zaworu głównego w sieci wodociągowej należącej do Wodociągów Miasta Krakowa i one wskazują, że woda jest czysta, bezpieczna i zdatna do picia z kranu. Jeżeli nastąpiło jakiekolwiek skażenie, to nastąpiło ono na sieci wewnętrznej szpitala, za które my nie odpowiadamy – tłumaczy rzecznik Wodociągów Miasta Krakowa Robert Żurek.
Dodatkowo szpital specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie przesłał specjalne oświadczenie, w którym wyjaśnia:
- Badania próbek wody pobranych w dniu 29.10.2022 roku w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II nie wykazały skażenia wody w wodociągu lokalnym Szpitala bakteriami z grupy coli, Escherichia coli oraz paciorkowców kałowych w żadnym punkcie poboru próbek.