Sękowa to zapomniana wieś w Małopolsce. W jej okolicach poległo 200 tys. żołnierzy
Sękowa to niewielka wieś leżąca w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim. Jej historia sięga jeszcze XIV wieku, kiedy Kazimierz Wielki zezwolił założyć wieś w tzw. Sękowym Lesie. Jak czytamy w publikacji pod red. Henryka Rutkowskiego „Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku”, w końcu XVI wieku Sękowa była wsią królewską starostwa bieckiego w powiecie bieckim województwa krakowskiego. Co ciekawe, Sękowa w Małopolsce to jeden z najstarszych ośrodków wydobycia ropy naftowej. Jak podaje serwis Sekowa.info, pierwsze wzmianki o ropie naftowej w rejonie wsi Sękowa pochodzą z 1530 roku. W 1854 roku udział w tamtejszych kopalniach miał Ignacy Łukasiewicz, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej i wynalazca lampy naftowej. Wieś Sękowa przez setki lat była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Jednym z najbardziej traumatycznych była z pewnością bitwa pod Gorlicami, która przetoczyła się także w jej okolicach. Bitwa pod Gorlicami, która z racji strat zwana jest również mianem „małego Verdun”, trwała od 2 do 12 maja 1915 roku. W starciu wzięły udział armie Imperium Rosyjskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Austro-Węgier. Jak informuje oficjalny portal turystyczny województwa małopolskiego – Visitmalopolska.pl, bitwa pod Gorlicami uznawana jest za największą bitwę frontu wschodniego I wojny światowej. Po stronie państw centralnych wzięło w niej udział ok. 218 tys. żołnierzy. Straty, choć trudne do oszacowania, były ogromne. Po stronie rosyjskiej poległo lub zostało rannych około 100 tys. żołnierzy. Niemcy i Austro-Węgry straciły ok. 90 tys. żołnierzy. Aż 240 tys. żołnierzy rosyjskich trafiło wówczas do niewoli.
Bitwa pod Gorlicami rozgrywała się również w rejonie przepływającej przez Sękową rzeki Sękówki, skąd nacierała 11 Dywizja Piechoty (Cesarstwo Niemieckie) oraz 119 Dywizja Piechoty (Cesarstwo Niemieckie). Przy wspomnianym ataku, który miał miejsce 2 maja 11 DP poniosła duże straty, jednak finalnie opanowała pierwszą pozycję rosyjską na wzgórzach nad doliną Sękówki. Co istotne, bitwa pod Gorlicami uznawana jest za wydarzenie, które stanowiło przełom na froncie austriacko-rosyjskim.
Od 2010 roku w Sękowej odbywa się rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami. Ostatnie takie wydarzenie zorganizowano 26 kwietnia 2024 roku. W Sękowej oglądać możemy również dwa cmentarze wojenne. Na cmentarzu nr 79 pochowano 1206 żołnierzy, w tym 468 austro-węgierskich, 372 niemieckich i 366 rosyjskich. Na cmentarzu nr 80 również spoczywa 1206 żołnierzy – 468 austro-węgierskich, 378 niemieckich i 360 rosyjskich.
Polecany artykuł: