Zapomnij o krokusach! W Tatrach właśnie zakwitły storczyki. Niełatwo je znaleźć, ale widok zachwyca [GALERIA]

2025-07-22 17:43

Wiosną w Tatrach ogromną furorę robią krokusy, które w okolicach kwietnia i maja zalewają hale. To jednak niejedyne kwiaty, które kwitną na Podhalu, robiąc ogromne wrażenie w otoczeniu surowych gór. W Tatrach rośnie aż 27 gatunków storczyków, które właśnie mają swój okres kwitnięcia. Przyrodnicy TPN policzyli, ile znajduje się na terenie parku obuwika pospolitego, czyli jednego z rzadszych i piękniejszych storczyków w Polsce.

Storczyki w Tatrach. Przyrodnicy TPN policzyli ile jest ich na terenie parku

Tatry, to nie tylko piękne góry i wymagające ścieżki. Piękna roślinność, znajdująca się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego wybitnie wzbogaca każdą wyprawę o obcowanie z pięknem natury. To tutaj co roku wiosną zakwita fioletowe fole storczyków, które przyciąga do siebie tłumy turystów i turystek. Niewiele jednak osób wie, że poza krokusami na Podhalu znajduje się mnóstwo innych, pięknych kwiatów. Warto wspomnieć o storczykach, znajdujących się pod ścisłą ochroną, które właśnie mają swój okres kwitnięcia.

Tegoroczne badania terenowe przeprowadzone przez TPN w czerwcu i lipcu, objęły 12 z 36 znanych stanowisk obuwika na terenie polskich Tatr. Szacuje się, że w całym TPN rośnie około 10 tys. pędów tego spektakularnego storczyka. Obuwik pospolity, często uznawany za najpiękniejszy rodzimy gatunek storczyka, objęty jest ścisłą ochroną gatunkową w Polsce. Roślina ta wyróżnia się dużymi, żółtymi kwiatami o charakterystycznej, pantofelkowatej warżce, otoczonej ciemnoczerwonymi działkami okwiatu.

— Na 12 stanowiskach naliczyliśmy łącznie 2493 pędy, w tym 1288 pędów kwitnących tzw. generatywnych i 1205 płonnych, czyli wegetatywnych. Na wszystkich stanowiskach zaobserwowano wyraźny wzrost obuwika pospolitego — w niektórych miejscach populacje powiększyły się nawet o 300 procent w porównaniu z poprzednimi latami — przekazał Antoni Zięba z Działu Badań Naukowych i Planowania Ochrony Przyrody TPN, który prowadził monitoring w terenie.

Sonda
Czy uważasz, że osoby łamiące prawo w Tatrach, np. palące ogniska, czy zrzucające kamienie ze szczytów, powinny być surowiej karane?

Gdzie można znaleźć storczyki w Tatrach?

Storczyki można znaleźć głównie w piętrze regla dolnego i górnego, ale niektóre gatunki sięgają nawet piętra kosodrzewiny. Wiele z nich kwitnie właśnie w lipcu, choć niektóre zaczynają kwitnienia już w czerwcu. Tatrzańskie storczyki to np.: listera jajowata, kruszczyk szerokolistny, buławnik mieczolistny, podkolan biały, gółka długoostrogowa czy kukułka plamista. Tomasz Zając z TPN przypomina, że wszystkie gatunki storczyków w Polsce są objęte ochroną i nie wolno ich zrywać ani przesadzać. Ich obecność to jeden z najlepszych wskaźników naturalności i różnorodności biologicznej danego terenu.

— W Tatrzańskim Parku Narodowym występuje wiele storczyków, choć większość z nich nie przyciąga takiej uwagi jak obuwik. To rośliny wymagające, często zależne od bardzo specyficznych warunków siedliskowych i współpracy z grzybami mikoryzowymi. Ich obecność jest dowodem dobrej kondycji przyrody — powiedział PAP Tomasz Zając z TPN. — Wiele z nich rośnie niepozornie w runie leśnym, a ich rozpoznanie wymaga wiedzy i cierpliwości. Obuwik pospolity, choć najbardziej widowiskowy, wcale nie jest łatwy do zauważenia. Jedno z jego stanowisk jest w rejonie Kopieńca Wielkiego, ale trzeba mieć wprawne oko. Kwiaty pojawiają się tylko na części pędów, a roślina nie zawsze kwitnie co roku — dodał przyrodnik.

Zapomnijcie o krokusach. W Tatrach zakwitły storczyki. Znajdują się pod ochroną:

Kraków Radio ESKA Google News
Słowackie Tatry Wysokie pozytywnie zaskoczyły turystów