Zdecyduj gdzie zakwitną łąki kwietne w Krakowie

i

Autor: fot. Zarząd Zieleni Miejskiej

Masz pomysł, gdzie w Krakowie może stanąć Łąka Kwietna? Zgłoś to urzędowi!

2020-02-14 15:10

Dziesięć hektarów nowych łąk kwietnych powstanie w tym roku w Krakowie. Mieszkańcy na Facebooku Zarządu Zieleni Miejskiej mogą zgłaszać propozycje miejsc, w których chcą żeby zakwitły kwiaty. - Do tej pory zgłoszono ponad 60 lokalizacji i żadna się nie powtarza - mówi Aleksandra Mikolaszek z ZZM.

Nowe miejsca z polnymi kwiatami mogą się znajdować zarówno w pasach drogowych, jak i w parkach. Należy jednak pamiętać, że pas drogowy powinien mieć przynajmniej kilka metrów szerokości, żeby łąka wyglądała dobrze i spełniała swoją rolę dla środowiska. W Krakowie jest obecnie ponad 20 hektarów łąk kwietnych. Zalety łąk to, m.in. ograniczenie koszenia, zwiększenie bioróżnorodności, ale też i walory ozdobne – tysiące kwitnących różnokolorowych kwiatów.

Mieszkańcy zgłaszają między innymi miejsca w Nowej Hucie ale też rejony ulicy Królewskiej, osiedle Dywizjonu 303, Park Żeromskiego, Park Jordana. Urzędnicy zapewniają, że jeżeli nie uda się posiać łąki kwietne w danym miejscu, bo na przykład nie pozwalają na to warunki - to łąka znajdzie się w najbliższej okolicy.

Łąki są potrzebne ze względu na ekologię. Dom znajdują tam małe zwierzęta. Dzięki łąkom Kraków wyróżnia się na tle innych miast. Kwiaty cieszą oko i zachęcają do odpoczynku i spacerów. Jak zapewniają urzędnicy - pierwsze kwiaty na łąkach zobaczymy wczesną wiosną. Wtedy też zacznie się wysiewanie nowych łąk - mówią mieszkańcy Krakowa.