Zimni Ogrodnicy dają się we znaki! Wstajesz rano, a tu śnieg! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-05-12 13:59

Zimni Ogrodnicy i Zimna Zośka, to majowy czas, który co roku przynosi nam ochłodzenie, a nawet opady śniegu. Okazuje się, że w Małopolsce nie trzeba było go szukać wysoko w górach. Biały puch leżał w miejscowościach niedaleko oddalonych od Krakowa. Jaka pogoda czeka nas w najbliższych dniach?

Spis treści

  1. Zimni Ogrodnicy 2020: kim są?
  2. Zimna Zośka 2020: kiedy wypada?
  3. Zimni Ogrodnicy 2020. Śnieg zawitał do Małopolski
  4. Zimni Ogrodnicy 2020: jakie warunki w Tatrach?
  5. Zimni Ogrodnicy 2020: kiedy poprawa pogody?

Zimni Ogrodnicy 2020: kim są?

Zimno Ogrodnicy to zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla Europy Środkowej. Następuje wtedy zmiana cyrkulacji atmosferycznej: słabnie wyż, napływa niż baryczny. A wraz z nim zimne polarne powietrze. Zimni Ogrodnicy przypadają na okres pomiędzy 12, a 14 maja. Obchodzimy wtedy imieniny: Pankracego, Serwacego oraz Bonifacego. To właśnie od nich wzięło się to określenie.

Zimna Zośka 2020: kiedy wypada?

Tuż po Zimnych Ogrodnikach mamy tzw. Zimną Zośkę. Nazwa tego dnia również wzięła się od imienin Zofii, obchodzonych w tym dniu. Zimna Zośka powinna kończyć chłodny okres w naszym kraju, choć jak wiadomo, różnie z tym bywa.

Zimni Ogrodnicy 2020. Śnieg zawitał do Małopolski

Prognozy na Zimnych Ogrodników sprawdziły się w również w tym roku. Już w poniedziałek, 11 maja można było zauważyć spadającą temperaturę. Zaczął również padać deszcz i mocno wiać wiatr. Wtorkowy poranek powitał nas chłodem. Im dalej w kierunku Tatr tym temperatura była niższa. Spadł również śnieg! Zobaczcie, jak wyglądał poranek w jednej z miejscowości.

Śnieg znów spadł w Małopolsce w maju

Zimni Ogrodnicy 2020: jakie warunki w Tatrach?

Na Kasprowym Wierchu leży prawie 60 cm śniegu. Na termometrach mamy minusową temperaturę. Wieje też bardzo silny wiatr, do 120 km na godzinę. W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Tatrzański Park Narodowy apeluje o ostrożność i sprawdzanie komunikatów pogodowych.

Zimni Ogrodnicy 2020: kiedy poprawa pogody?

W ciągu najbliższych dni możemy spodziewać się sporego zachmurzenia, opadów deszczu oraz temperatury oscylującej w granicach 10 stopni. Uważajcie w nocy! Lokalnie mogą wystąpić przymrozki!

Na poprawę pogody możemy liczyć w weekend. Zarówno sobota, jak i niedziela powinna być słoneczna. Na termometrze zobaczymy maksymalnie 16 stopni.

Posłuchaj, i poznaj cztery proste ćwiczenia, które pomogą odreagować stres. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #21
Sonda
Twoje ulubione miejsce na wypoczynek to: