Spis treści
- Zmiana paliwa. Dlaczego na stacjach paliw jest co sezon nowe paliwo?
- Kiedy zimowe paliwo w Polsce?
- Czy można mieszać paliwo zimowe z letnim?
Zmiana paliwa. Dlaczego na stacjach paliw jest co sezon nowe paliwo?
Osoby zmotoryzowane doskonale wiedzą, że aby utrzymać swój samochód w jak najlepszym stanie, trzeba o niego odpowiednio dbać. Tyczy się to również paliwa, którym tankujemy nasz pojazd. Co sezon na stacjach benzynowych pojawiają się nowe rodzaje paliwa, z którego od razu warto skorzystać. Mowa oczywiście o paliwie letnim, przejściowym i zimowym, którego wprowadzenie na stacjach określa ustawa. W myśl obowiązującego prawa to te trzy rodzaje benzyny i diesla wprowadzone w odpowiednich okresach mają chronić auto przed wytrącaniem się parafiny w niskich temperaturach. Dzięki temu jeżdżąc na zimowym paliwie nie musimy się obawiać o to, czy nasz samochód odpali, nawet podczas siarczystych mrozów.
Kiedy zimowe paliwo w Polsce?
Chociaż w Polsce wciąż jeszcze mamy jesień, a mrozy, póki co zawitały wysoko w Tatrach, warto zawczasu przygotować się do ataku zimy, żeby ta nas nie zaskoczyła. Według prawa obowiązującego w Polsce już wkrótce na stacjach paliw dojdzie do zmiany paliwa z przejściowego na zimowe. Paliwo przejściowe jest sprzedawane w naszym kraju od 1 października. A kiedy będzie zimowe paliwo? Szybciej niż można się spodziewać. W czwartek, 16 listopada na stacjach paliw pojawiło się zimowe paliwo. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, warto wstrzymać się przez kilka dni z tankowaniem, aby mieć pewność, że zimowe załamanie pogody nam niestraszne i nas nie zaskoczy.
Czy można mieszać paliwo zimowe z letnim?
Wiele osób, zwłaszcza tych, które rzadziej korzystają z samochodu, a co za tym idzie, rzadziej go tankują, zastanawia się, czy można mieszać ze sobą różne rodzaje paliwa. Okazuje się, że nie ma przeciwwskazać ku temu, aby mieszać paliwo zimowe z letnim. Zdaniem ekspertów minimalna wartość liczby cetanowej, odpowiedzialnej za prawidłowe i stabilne działanie silnika samochodowego, jest w obu przypadkach taka. Mimo to warto pamiętać, aby latem nie jeździć na zimowym paliwie, ponieważ może zbyt szybko odparowywać w wysokich temperaturach. Ta sama zasada tyczy się letniego paliwa w zimie, wówczas samochód może zwyczajnie nie odpalić.