Jerzy Stuhr

i

Autor: Baranowski/AKPA

Wiadomości

Znane osobistości żegnają Jerzego Stuhra. „Przyjacielu! Kochany Mój”

2024-07-10 15:18

We wtorek, 9 lipca Polskę obiegła tragiczna informacja o śmierci Jerzego Stuhra. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów odszedł w wieku 77 lat, o czym poinformował serwis „Onet.pl”. Zmarłego artystę żegnają znane osobistości. „Człowiek niezwykły. Przyjaciel ludzi, świata, zwierząt, dzieci. Wybranek boga sztuki, aktorstwa, reżyserii. Także Wielki nauczyciel. Sztuki i życia” – napisała w mediach społecznościowych Krystyna Janda.

Jerzy Stuhr nie żyje. Znane osobistości żegnają wybitnego aktora

We wtorek, 9 lipca serwis „Onet.pl” poinformował o śmierci wybitnego aktora Jerzego Stuhra. Związany z Krakowem artysta odszedł w wieku 77 lat, co w rozmowie z portalem potwierdził jego syn – Maciej. Zmarłego Jerzego Stuhra żegnają znane osobistości z całej Polski. Szczególnie ludzie mocno związani z Jerzym Stuhrem.

Nie żyje jeden z największych!  Z osiągnięciami i życiem którym mógłby obdarować kilka a nawet kilkanaście osób. Człowiek niezwykły. Przyjaciel ludzi, świata, zwierząt, dzieci. Wybranek boga sztuki, aktorstwa, reżyserii. Także Wielki nauczyciel. Sztuki i życia. Wychował pokolenia polskich aktorów i reżyserów, obdarował hojnie tysiące Widzów (…). Tuż przed pójściem do szpitala westchnął tylko:  „Chciałbym raz jeszcze zobaczyć Wybrzeże Amalfi”. Jurku mój Kochany! Przyjacielu! Kochany Mój. Odpoczywaj w spokoju, zostawiłeś Świat, Polskę i nas innymi. Lepszymi  – napisała na portalu Facebook Krystyna Janda.

Jerzego Stuhra pożegnał także aktor Cezary Żak.

Umarł wielki aktor. Żegnaj mistrzu – napisał krótko w serwisie Facebook.

Był dla mnie kimś bardzo ważnym. Takim Ojcem Chrzestnym. W moim sercu i w głowie przez lata. Tam pozostanie. Czuję, jakby odszedł ktoś bardzo mi bliski. Spoczywaj w spokoju Profesorze – napisała aktorka Karolina Gorczyca.

Zmarłego Jerzego Stuhra pożegnał również były premier Mateusz Morawiecki.

Jego legendarnego poczucia humoru, ról i tekstów nie sposób wyliczyć. Filip Mosz z “Amatora”, Lutek Danielak z "Wodzireja", Maksik z “Seksmisji”, Osioł ze “Shreka”, komisarz Ryba z “Kilera” z jednej strony, z drugiej - rektor krakowskiej PWST, reżyser, laureat wielu nagród, odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności pedagogicznej”.  I choć w ostatnich latach różniliśmy się w diagnozach na temat Polski i jej problemów - to nigdy nie zapomnę, ile uśmiechu i radości przyniósł kolejnym pokoleniom Polaków. Niech spoczywa w pokoju – napisał na Facebooku.

Jerzy Stuhr prywatnie mocno związany był z Krakowem. Pożegnał go również prezydent miasta Aleksander Miszalski.

Krakowska scena teatralna już nigdy nie będzie taka sama. Odszedł od nas Jerzy Stuhr. Wybitny aktor, reżyser, wykładowca i przyjaciel Krakowa. Zawsze był wierny swoim zasadom. Teatr był jego misją wobec społeczeństwa i sztuki. Misję swoją wykonał. Odpoczywaj w pokoju – napisał.

Jurku [*] Mistrzu [*] Brak słów – napisał na Facebooku Artur Barciś.

Aktor Jerzy Stuhr występował na scenie i dużym ekranie od ponad pół wieku. Oto zdjęcia artysty

Jerzy Stuhr nie żyje
Listen on Spreaker.