Zerowy VAT na żywność. Czeka nas podwyżka cen?
Jeszcze w tym tygodniu może zapaść decyzja rządu dotycząca dalszych losów zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe – informuje Katarzyna Dybińska na łamach portalu „Interia Biznes”. Wspomniana, zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe była kilkukrotnie wydłużana, a teraz obowiązuje do końca marca 2024 roku. Jeśli nie zostaną wdrożone żadne zmiany, to wówczas VAT na żywność wróci do poziomu pięciu procent od 1 kwietnia 2024 roku.
Jak czytamy, pod koniec lutego minister finansów Andrzej Domański informował o trwających rozmowach z premierem Donaldem Tuskiem ws. zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe. Zgodnie z jego słowami, decyzja w tej sprawie powinna zapaść jeszcze w tym tygodniu.
Warto przypomnieć, że zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje od lutego 2022 roku. Opisywaną osłonę wprowadzano w momencie szalejącej inflacji. Teraz może się to zmienić, choć jak pisze Katarzyna Dybińska, z ekonomią i planowanym powrotem do starej stawki może zwyciężyć czynnik polityczny, którym bez wątpienia są zbliżające się wybory samorządowe, wobec czego powrót do starej stawki mógłby okazać się ryzykowny.
Co się zmieni, jeżeli zerowy VAT na produkty żywnościowe nie zostanie przedłużony? Taką decyzję odczują przede wszystkim konsumenci, którzy zaobserwują wzrost cen żywności. Zerową stawką VAT są objęte produkty takie jak m.in. mięso, jaja, warzywa czy owoce.
O konkretnych zmianach informował dziennik „Fakt”, który wyliczał, że chleb może podrożeć o około 20 groszy. Z kolei za kostkę masła zapłacimy ok. 30 gr więcej, a kilogram schabu podrożeje o złotówkę.