Dofinansowanie pierwszej wystawy i utworzenie pracowni dizajnu. Muzeum Narodowe w Krakowie podpisało dwie umowy z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego dotyczące Muzeum Polskiego Dizajnu w Hotelu Cracovia. Pierwsza umowa to wsparcie finansowe w kwocie ponad sześćdziesięciu tysięcy złotych na otwarcie szesnastego grudnia pierwszej wystawy dizajnu w Kamienicy Szołajskich.
Pokazujemy takich twórców jak Stanisław Wyspiański, którzy zajmowali się i sztukami pięknymi i sztukami stosowanymi. Następnie pokazujemy twórczość kręgów warsztatów krakowskich i polskiej sztuki stosowanej, czyli dwóch pierwszych ugrupowań, które powstały w Krakowie. Ugrupowań, które rozpoczęły historię nowoczesnego polskiego dizajnu - mówi dyrektor Muzeum Narodowego Andrzej Szczerski.
Druga umowa dotyczy utworzenia Fablabu, czyli publicznej majsterkowni dla dzieci, młodzieży, ale też dorosłych w Hotelu Cracovia, gdy ten przejdzie remont i stanie się już oficjalnie Muzeum Polskiego Dizajnu.
Chcemy tutaj ulokować stare pracownie, ale również stworzyć nowe i to takie, które są często nieoczywiste czyli na przykład pracownię rowerową, pracownie związane również z tradycyjnym rzemiosłem, ale także pracownie związane z nowymi technologiami jak przykładowo wirtualna rzeczywistość - mówi prezeska zarządu MARR Magłorzata Drewnicka.
Remont Hotelu Cracovia w przygotowaniu do jego transformacji w Muzeum Dizajnu planowo ma zostać zrealizowany do końca trzeciego kwartału 2026 roku. Fundusze na ten remont są związane z Krajowym Planem Odbudowy.