Alergia, a koronawirus. Jak się bronić?
Alergicy w tym roku nie będą mieć łatwego życia. Zima była ciepła i łagodna. To oznacza, że okresy pylenia roślin rozpoczął się wcześniej niż w poprzednich latach. Na ten moment alergicy zmagają się m.in. z pyłkami brzozy i topoli. A to dopiero początek sezonu.
Alergia, a koronawirus. Nie wolno rezygnować z leków!
Lekarze są zgodni: alergicy w tym trudnym okresie nie powinni rezygnować z leków, które przyjmują. Jeśli zarażą się koronawirusem, to brak przepisanych medykamentów zwiększy ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Barbara Rogala, Lekarz kierujący Oddziałem Alergologii i Immunologii Klinicznej, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej SUM - powinniśmy za to zrezygnować z terapii odczulających oraz odroczyć diagnostykę alergologiczną, jak np. przeprowadzanie testów skórnych.
Alergia, a koronawirus: podobne objawy
Alergicy co roku zmagają się z kichaniem, katarem, podwyższoną temperaturą ciała, dusznościami, czy zapaleniem spojówek. Te objawy mogą również towarzyszyć zakażeniu koronawirusem. Chorzy np. na astmę, u których występuje kaszel i wysoka gorączka nie powinni więc ignorować swoich objawów. Należy pilnie skontaktować się z lekarzem, który zaleci, co zrobić.
Polecany artykuł:
Alergia, a koronawirus: czy jestem bardziej narażony?
Niestety alergicy mogą być bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem niż pozostali. Wszystko ze względu na to, że alergia wywołuje stan zapalny w organizmie. Uszkodzona śluzówka jest też bardziej podatna na wniknięcie wirusa. Jak podkreśla Barbara Rogala, mechanizmy, które działają w przypadku alergii i infekcji Covid-19, są do siebie zbliżone i mogą się wzajemnie potęgować.