Anna Dymna została honorową obywatelką Krakowa
To niezwykle ważny dzień dla mieszkańców miasta. W środę, 22 maja Rada Miasta Krakowa przyznała aktorce Annie Dymnej tytuł Honorowej Obywatelki Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Projekt uchwały w tej sprawie złożył Jakub Kosek, przewodniczący rady miasta. Pomysł spotkał się z dużą aprobatą ze strony radnych i samych mieszkańców, a propozycja zyskała jednogłośną aprobatę członków Komisji Głównej RMK. Akt nadania honorowego obywatelstwa zostanie wręczony Annie Dymnej najprawdopodobniej podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa zwołanej z okazji święta miasta – 5 czerwca.
— Od ponad półwiecza Anna Dymna wyraziście wpisuje się w społeczno-kulturalny krajobraz Krakowa. Dzieje się tak nie tylko za sprawą tworzonych przez nią wybitnych ról teatralnych i filmowych. Anna Dymna to również jedna z najbardziej cenionych postaci działalności dobroczynnej w naszym mieście, regionie i kraju — czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.
Jak można otrzymać honorowe obywatelstwo miasta Krakowa?
Tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa to najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez miasto. Propozycje, wraz z pisemnym określeniem zasług uzasadniających wyróżnienie kandydata, mogą zgłaszać: prezydent Krakowa, przewodniczący rady (z własnej inicjatywy lub na pisemny wniosek grupy co najmniej 5 radnych) lub grupa co najmniej czterech tysięcy mieszkańców. Tytuł może być nadawany żyjącym obywatelom polskim i cudzoziemcom za zasługi dla miasta, całokształt dokonań oraz godną naśladowania postawę życiową. Rada miasta może przyznać do pięciu tytułów w ciągu jednej kadencji. W minionej kadencji tytuł otrzymali: kardiochirurg i profesor Antoni Dziatkowiak, pisarka Olga Tokarczuk, rysownik Andrzej Mleczko, profesor psychiatrii Wanda Półtawska i aktor Jerzy Trela.