Anna Dymna

i

Autor: AKPA

ŻYCIE MIASTA

Anna Dymna została honorową obywatelką Krakowa. Doceniono ją za działalność artystyczną i aktywistyczną

2024-05-23 8:23

Ważny dzień dla krakowian! Radni i radne zdecydowali w środę, 22 maja o nadaniu Annie Dymnej tytułu Honorowej Obywatelki Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. To najważniejsze wyróżnienie zostało przyznane aktorce za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne.

Anna Dymna została honorową obywatelką Krakowa

To niezwykle ważny dzień dla mieszkańców miasta. W środę, 22 maja Rada Miasta Krakowa przyznała aktorce Annie Dymnej tytuł Honorowej Obywatelki Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Projekt uchwały w tej sprawie złożył Jakub Kosek, przewodniczący rady miasta. Pomysł spotkał się z dużą aprobatą ze strony radnych i samych mieszkańców, a propozycja zyskała jednogłośną aprobatę członków Komisji Głównej RMK. Akt nadania honorowego obywatelstwa zostanie wręczony Annie Dymnej najprawdopodobniej podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa zwołanej z okazji święta miasta – 5 czerwca.

— Od ponad półwiecza Anna Dymna wyraziście wpisuje się w społeczno-kulturalny krajobraz Krakowa. Dzieje się tak nie tylko za sprawą tworzonych przez nią wybitnych ról teatralnych i filmowych. Anna Dymna to również jedna z najbardziej cenionych postaci działalności dobroczynnej w naszym mieście, regionie i kraju — czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Quiz o aktorkach z Krakowa. Ile wiesz o Annie Dymnej, Mai Ostaszewskiej i innych?

Pytanie 1 z 16
Która krakowska aktorka jest twórczynią Festiwalu Zaczarowaniej Piosenki?

Jak można otrzymać honorowe obywatelstwo miasta Krakowa?

Tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa to najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez miasto. Propozycje, wraz z pisemnym określeniem zasług uzasadniających wyróżnienie kandydata, mogą zgłaszać: prezydent Krakowa, przewodniczący rady (z własnej inicjatywy lub na pisemny wniosek grupy co najmniej 5 radnych) lub grupa co najmniej czterech tysięcy mieszkańców. Tytuł może być nadawany żyjącym obywatelom polskim i cudzoziemcom za zasługi dla miasta, całokształt dokonań oraz godną naśladowania postawę życiową. Rada miasta może przyznać do pięciu tytułów w ciągu jednej kadencji. W minionej kadencji tytuł otrzymali: kardiochirurg i profesor Antoni Dziatkowiak, pisarka Olga Tokarczuk, rysownik Andrzej Mleczko, profesor psychiatrii Wanda Półtawska i aktor Jerzy Trela.

Anna Dymna honorową obywatelką gminy Zabierzów:

Tak OSZPECILI Annę Dymną w serialu Netflixa "Wielka woda".