Zdaniem Lilianny Pochwalskiej z Archiwum Narodowego w Krakowie, zebrane materiały, będą stanowić bezcenne źródła historyczne dla kolejnych pokoleń i nie tylko.
Chcemy zdążyć udokumentować te trudne czasy, zarówno dla kolejnych pokoleń, jak i dla wspomnień nas samych. Po kilku latach zapomnimy o tym, mamy nadzieję, że pandemia skończy się szybko i stanie się historią, historią, którą zdążymy udokumentować - stwierdza.
W ramach akcji powstanie społeczna kolekcja dokumentów związanych z pandemią koronawirusa. W akcję mogą włączyć się wszyscy - zarówno zwykli obywatele, jak i instytucje.
Liczymy na to, że będą to różnorodne materiały - dzienniki, różnego rodzaju relacje, notatki, blogi, vlogi, memy, materiały audio i wideo, które mówią o inicjatywach podejmowanych przez osoby prywatne i instytucje. Chodzi nam o dokumentowanie akcji pomocowych, np. pomocy sąsiedzkiej, zakupów, posiłków dla seniorów, akcji szycia maseczek i wszystkich dokumentów, które są charakterystyczne dla ten trudnego okresu - wylicza.
Archiwum Narodowe w Krakowie dysponuje bardzo licznymi dokumentami ukazującymi życie mieszkańców w czasach przetaczających się przez Kraków i Małopolskę historycznych epidemii. Są to m.in. afisze, plakaty, a także archiwalna dokumentacja medyczna, sięgająca nawet XVII wieku.
Mieszkańcy Małopolski mogą przekazywać materiały Archiwum Narodowemu w Krakowie przy ulicy Siennej, a także w oddziałach zamiejscowych Archiwum w Bochni, Nowym Sączu i Tarnowie.