Athena to obecnie flagowy superkomputer Cyfronetu. Wykorzystuje się go do wykonywania standardowych wysokowydajnych symulacji naukowych (HPC), jak i do stosowania metod sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego. To najszybszy superkomputer w Polsce. Osiąga teoretyczną moc obliczeniową ponad 7,7 PetaFlopsów.
W Krakowie funkcjonują trzy superkomputery: Athena, Ares i Prometheus. Zainstalowany w Cyfronecie system ma dostarczyć polskiemu środowisku naukowemu i gospodarce najnowocześniejszych zasobów obliczeniowych. Athena zajmuje 105. miejsce w rankingu TOP500 najszybszych superkomputerów na świecie. Okazała się być bardziej „zielona” nawet od maszyn będących w światowej grupie TOP10 czyli dziesięciu najszybszych superkomputerów świata, bo w rankingu Green500 zajęła 9. miejsce.
Superkomputer Athena rozpoczyna działanie operacyjne, co zostało poprzedzone etapem starannych testów. Pierwsze zadania obliczeniowe obejmują między innymi: projekty związane z badaniami nad koronawirusem SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19, badanie przeciwciał obecnych w czasie zakażenia, badanie substancji mogących blokować interakcje koronawirusa z tkankami oraz opracowywanie metodologii szybkich badań nad szczepionkami z wykorzystaniem symulacji komputerowych. Kolejne obliczenia obejmują zadania także związane z medycyną obliczeniową: platformę wsparcia klinicznego diagnostyki i terapii nowotworów wieku dziecięcego oraz modelowanie rozwoju serca w życiu płodowym dziecka.
- Athena zainstalowana jest w czternastu szafach serwerowych, dość dużych, bo o wysokości dwóch metrów. Mamy tu 48 serwerów. Każdy serwer jest wyposażony w 8 aceleratorów. To bardzo nowoczesna infrastruktura obliczeniowa. Superkomputer przeprowadza badania z dziedziny chemii, fizyki, medycyny, biologii, farmacji oraz ma zastosowania inżynierskie - wymienia Marek Magryś, Zastępca Dyrektora Cyfronetu do spraw Komputerów Dużej Mocy.
Budowa Atheny trwała rok. Kosztowała 20 milionów złotych.