Pasażerowie są zdezorientowani, pytają wolontariuszy o sytuację, pomocy potrzebują zwłaszcza ci, którzy jadą do miast nie rozpisanych na tablicy informacyjnej jako miasta docelowe. Tak jest np. z Kielcami. Starszy mężczyzna z Ukrainy szuka informacji u wolontariusza, kiedy nadjedzie jego pociąg do tego miasta. Wolontariuszowi również chwilę zajmuje zorientowanie się, o który dokładnie kurs może chodzić. Kobieta z dwójką dzieci chce dowiedzieć od wolontariusza, czy jej pociąg do Berlina w ogóle nadjedzie - na rozkładzie jest, że wyruszy po godz. 10, ale wciąż nie nadjechał. Pociąg z Tarnowa nie nadjeżdża od czterech godzin, podobnie m.in. z Bohumina i Oświęcimia. Z Łodzi miał przyjechać o godz. 9:03. Podróżni, szukając informacji, zaczepiają także ochronę dworca, policjantów, harcerzy. Ci z wyrozumiałością próbują pomóc. Na dworcu widać także żołnierzy.
90 procent osób, które tu czekają i szukają informacji, to obywatele Ukrainy. W związku z awarią od rana są zdezorientowani - powiedział PAP wolontariusz Michał, który przy tablicy informacyjnej udziela informacji podróżnym. Jak dodał, wiele osób pyta o kursy do Niemiec, ale i o autobusy do Hiszpanii. Z informacji PAP wynika, że część pociągów w ogóle nie nadjedzie, część będzie miało wyznaczone trasy okrężne, na niektórych trasach jest organizowana komunikacja zastępcza.
Samorządowy przewoźnik Koleje Małopolskie wprowadził zastępczą komunikację autobusową i tymczasowe pociągi wahadłowe. Zastępczą komunikację autobusową wprowadzono na trasie Kraków Główny - Kraków Łobzów - Kraków Bronowice - Kraków Lotnisko, a także dwa pociągi wahadłowe relacji Kraków Mydlniki - Kraków Bronowice - Kraków Łobzów - Kraków Główny - Kraków Zabłocie - Kraków Płaszów - Kraków Prokocim - Kraków Bieżanów - Kraków Złocień - Kokotów - Węgrzce Wielkie - Podłęże, które odbierają podróżnych ze wszystkich pociągów, które skończą bieg na stacjach Podłęże i Kraków Mydlniki.
Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie przekazał, że wprowadzono honorowanie biletów kolejowych we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej dla następujących linii kolejowych: Krzeszowice - Kraków Mydlniki - Kraków Główny, Kraków Balice (lotnisko) – Kraków, Wieliczka - Kraków Główny, Skawina - Kraków Główny, Węgrzce Wielkie - Kraków Główny.
Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK powiedział PAP, że najaktualniejszych informacji podróżni mogą szukać u przewoźników, w tym na stronach internetowych.
Priorytetem jest przywrócenie normalnego ruchu. To rozległa awaria. Służby techniczne Polskich Linii Kolejowych na bieżąco usuwają awarie w poszczególnych, lokalnych centarch sterowania - zaznaczył.
PKP PLK poinformowały, że w czwartek ok. godz. 4 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński powiedział, że awaria urządzeń sterowania objęła swoim zasięgiem ok. 820 km linii kolejowej w kraju. Dodał, że skutki dla pasażerów będą odczuwalne bardzo długo, ale usuwanie usterek przynosi oczekiwane efekty.
Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.