Będzie referendum w sprawie odwołania prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego? W tle SCT

2025-07-26 16:39

Konfederacja wraz z Ruchem Narodowym i komitetem „Kraków dla Kierowców” zorganizowała konferencję prasową pod Urzędem Miasta Krakowa. Politycy i aktywiści skrytykowali działania prezydenta Aleksandra Miszalskiego i wojewody Krzysztofa Klęczara w sprawie miejskiej Strefy Czystego Transportu, przekonując, że ten drugi miał narzędzia do jej wycofania i z nich nie skorzystał.

Konferencja Konfederacji ws. SCT w Krakowie

i

Autor: Konfederacja Kraków, Facebook

Spis treści

  1. Konfederacja i Ruch Narodowy przeciwko SCT w Krakowie
  2. Ruch Narodowy krytykuję Ławkę Dialogu prezydenta Miszalskiego
  3. Narodowcy domagają się dymisji dyrektora ZTP Łukasza Franka
  4. Będzie referendum ws. odwołania prezydenta Miszalskiego? Narodowcy zapowiadają podjęcie działań

Konfederacja i Ruch Narodowy przeciwko SCT w Krakowie

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej pod Urzędem Miasta Krakowa politycy i polityczki oraz aktywiści protestowali przeciwko działaniom prowadzonym obecnie w sprawie miejskiej Strefy Czystego Transportu. Skrytykowali decyzje wojewody małopolskiego Krzysztofa Klęczara, który nie uchylił uchwały, tylko skierował ją do sądu, co oznacza, że nowe prawo wejdzie w życie już od 1 stycznia 2026 r. Zdaniem prezesa krakowskiego Ruchu Narodowego wojewoda miał "dogadać się" z prezydentem Aleksandrem Miszalskim.

– Wojewoda powinien był uchylić uchwałę i tym samym jasno opowiedzieć się po stronie mieszkańców. Skierowanie jej do sądu oznacza, że temat SCT będzie wisiał w powietrzu miesiącami, jeśli nie latami – powiedział Piotr Bartosz, prezes Ruchu Narodowego Kraków. – Zamiast działać zdecydowanie, zdecydował się na polityczne kalkulacje. Prawdopodobnie porozumiał się z prezydentem Miszalskim – dodał.

Kraków Radio ESKA Google News

Ruch Narodowy krytykuję Ławkę Dialogu prezydenta Miszalskiego

Uczestnicy i uczestniczki konferencji pojawili się pod Urzędem Miasta Krakowa z dwoma pustakami, które miały reprezentować prezydenta Miszalskiego i dyrektora Zarządu Transportu Publicznego Łukasza Franka. Skrytykowano pomysł na Ławkę Dialogu, argumentując, że była to jedynie kampania wizerunkowa, niemająca odniesienia w rzeczywistości. Piotr Bartosz powiedział, że w kontekście Strefy Czystego Transportu żaden z polityków nie pojawił się na konsultacjach z mieszkańcami i mieszkankami Krakowa i ościennych miejscowości.

– Ławka mogłaby zostać pusta, bo ani prezydent Miszalski, ani dyrektor ZTP Łukasz Franek nie uczestniczyli w rzeczywistych konsultacjach z mieszkańcami. Ich decyzje zapadały w oderwaniu od głosu krakowian i mieszkańców gmin ościennych – stwierdził Piotr Bartosz.

QUIZ: Krakowskie kurioza i ciekawostki. Jak dobrze znasz dziwne i śmieszne krakoskie problemy?
Pytanie 1 z 10
O sprawie krakowskiego laguna słyszała cała Polska. Czym okazał się być ten niebezpieczny "zwierz", znaleziony na drzewie?

Narodowcy domagają się dymisji dyrektora ZTP Łukasza Franka

Podczas konferencji przedstawiciele i przedstawicielki Ruchu Narodowego zarzucili prezydentowi Miszalskiemu i dyrektorowi ZTP Frankowi, że głosy krakowianek i krakowian, a także ich postulaty związane z wprowadzeniem Strefy Czystego Transportu zostały zignorowane. W związku z tym domagają się odwołania z funkcji dyrektora ZTP.

– Jeżeli Łukasz Franek nie zostanie odwołany, podejmiemy działania w kierunku referendum w sprawie Aleksandra Miszalskiego – powiedział Michał Kostrzyński z małopolskiego Ruchu Narodowego.

Będzie referendum ws. odwołania prezydenta Miszalskiego? Narodowcy zapowiadają podjęcie działań

Zgromadzeni na konferencji jasno wskazali, że Konfederacja i Ruch Narodowy nie zgadzają się z kierunkiem, w którym miasto prowadzi swoją politykę transportową. W ich ocenie jest to element gry politycznej, a nie działanie na rzecz dobra mieszkańców i mieszkanek Krakowa. Zapowiedziano, że jeśli nie dojdzie do odwołania z funkcji dyrektora ZTP Łukasza Franka, rozpoczną zbieranie podpisów pod referendum w sprawie odwołania Aleksandra Miszalskiego z funkcji prezydenta miasta.

– Rozpoczniemy zbieranie podpisów w sprawie referendum. Uważamy, że skoro prezydent nie słucha mieszkańców, powinien oddać decyzję w ich ręce – powiedział Michał Kostrzyński.

To najbardziej zabetonowane osiedle w Krakowie według AI. Osiedle Avia słynie ze swojej "betonozy":

Kraków: nowa kładka nad Wisłą połączyła dwa brzegi rzeki