Darmowa komunikacja miejska w Małopolsce. Zmiany od przyszłego roku
Bezpłatna komunikacja miejska w Małopolsce od 2025 roku. To postanowienia podjęte w niektórych gminach na terenie województwa. Burmistrz Olkusza Roman Piaśnik poinformował we wtorek, 26 listopada, że na przedstawioną przez niego inicjatywę zgodzili się już przedstawiciele Olkusza, Bukowna, Bolesławia i Klucz zasiadający w Zgromadzeniu Związku Komunalnego Gmin Komunikacja Międzygminna. Odrębną uchwałę w tej sprawie musi podjąć jeszcze zarząd ZKG KM, jednak – jak zaznaczył burmistrz - wobec wyraźnej woli gmin tworzących związek będzie to jedynie formalność.
Kto będzie mógł skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej w Małopolsce? Emeryci w wieku od 70 lat oraz zasłużeni krwiodawcy będą mogli od nowego roku bezpłatnie podróżować komunikacją miejską w gminach Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze w zachodniej Małopolsce. Samorządy te wspólnie organizują przewozy autobusowe w ramach związku komunalnego Komunikacja Międzygminna.
Według burmistrza nowa inicjatywa w postaci darmowej komunikacji w Małopolsce ma służyć zwiększeniu aktywności seniorów i pomocy im w załatwianiu codziennych spraw.
Wierzę, że poszerzenie grupy wiekowej uprawnionej do bezpłatnych przejazdów pozwoli im brać czynny udział w życiu naszego miasta i pozwoli odciążyć nieco budżet - zaznaczył Piaśnik.
Z kolei zwolnienie z opłat za komunikację miejską zasłużonych krwiodawców – wskazał burmistrz – będzie formą uznania za ich poświęcenie i wytrwałość w niesieniu pomocy innym. Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w Małopolsce dla osób od 70 roku życia oraz zasłużonych honorowych dawców krwi I stopnia będą obowiązywały na terenie działania Związku Komunalnego Gmin Komunikacja Międzygminna, czyli w Olkuszu, Bukownie, Bolesławiu i w Kluczach.
Związek ten wykonuje zadania publiczne w zakresie lokalnego transportu zbiorowego na obszarze gmin – jego członków. Na terenie tych gmin funkcjonuje blisko 30 linii autobusowych obsługiwanych przez czterech operatorów, z którymi ZKG KM podpisał umowy na świadczenie usług przewozowych. Tytuł i odznaczenie "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia" przysługuje kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników; mężczyźnie, który oddał co najmniej 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników.