Dziecięca Biblioteka Biedronki. Czy dzięki temu pomysłowi sklepy Biedronka będą otwarte w niedziele niehandlowe?
O co chodzi z Dziecięcą Biblioteką Biedronki? Pomysł otwarcia biblioteczki zaczął funkcjonować w sierpniu 2022 roku - wtedy w sklepach pojawiły się standy z książkami, a w aplikacji zmieniono godziny otwarcia części swoich placówek. Regulamin biblioteczki wskazywał, że ta będzie działać siedem dni w tygodniu.
Jak czytamy w pierwszym regulaminie akcji: "Książki można wypożyczać od dnia 6 sierpnia 2022 r. do odwołania, w wybranych sklepach stacjonarnych sieci „Biedronka” (...) Wypożyczenia Książek można dokonywać siedem dni w tygodniu, w godzinach otwarcia Sklepu Biedronka".
Już wtedy, w sierpniu 2022 roku regulamin Biblioteczki Biedronki wskazywał, że ta działa siedem dni w tygodniu. Faktycznie jednak klienci odbijali się od drzwi w każdą niedzielę objętą zakazem handlu.
Nie jest tajemnicą, że sieć rzeczywiście miała w planach otwieranie części swoich placówek w niedziele objęte zakazem handlu właśnie za pomocą metody "na biblioteczkę". Pomysł ten jednak z prędkością błyskawicy został podchwycony przez media i skrytykowany, odbyły się także protesty pracowników Biedronki.
Dyskonter porzucił więc pomysł otwierania placówek w niedzielę. Biblioteczki nadal działają, ale w godzinach i dniach pracy danego sklepu. W regulaminie jednak nie dokonano zmian w zapisach dotyczących działania biblioteczki. Co więcej, w nowym regulaminie, działającym od 1 stycznia 2023 roku zapis ten nadal istnieje w tej samej formule. To stało się zaczątkiem kolejnej afery medialnej związanej z Biedronką.
Biedronka a zakaz handlu: sieć planuje otwierać sklepy w niedzielę?
O co chodzi, że na tapet powrócił temat otwierania sklepów przez Biedronkę w niedziele? 1 stycznia 2023 roku ekonomista Rafał Mundry opublikował na Twitterze post na temat nowego regulaminu Dziecięcej Biblioteki Biedronki, wrzucił również zdjęcie rozpiski godzin otwarcia jednej z placówek, z której wynikało, że sklep jest czynny również w niedziele od 9 do 20. Domniemać można było, że wraz z opublikowaniem nowego regulaminu Biedronka po ciuchu chce otwierać kolejne placówki w niedziele objęte zakazem handlu.
Biedronka zaktualizowała regulamin "Biblioteczki" czynnej "7 dni w tygodniu". A w mojej najbliższej w niedzielę pojawiły się godziny pracy. Przypadek? - napisał na Twitterze Mundry.
Tak jak wspomnieliśmy powyżej, część regulaminu informująca o działaniu biblioteki siedem dni w tygodniu funkcjonowała już wcześniej, nie jest to nowy zapis. Jak wyjaśnił dyrektor działu prawnego Biedronki Dominik Wolski dla Money.pl, to, że sieć postanowiła opublikować nowy regulamin wynika ze zmian w terminach składania reklamacji.
Post Mundrego skomentował Arkadiusz Mierzawa, dyrektor ds. komunikacji, reprezentujący pion spraw korporacyjnych w Biedronce. Oznajmił, że biblioteka działa od sierpnia 2022 roku w niezmienionej formule.
- Dziecięca Biblioteka Biedronki to usługa, która działa od sierpnia ub.r., co nie wpłynęło w żaden sposób na otwarcie sklepów Biedronki w niedzielę. Kolejna niedziela handlowa będzie 29 stycznia i tego dnia zapraszamy zarówno na zakupy, jak i do skorzystania z biblioteki - napisał Arkadiusz Mierzwa.
Jak wytłumaczyć godziny otwarcia Biedronki w niedzielę widoczne na zdjęciu udostępnionym przez Mundrego? Mogła to być niezaktualizowana rozpiska dotycząca poprzedniej niedzieli handlowej. Dla pewności sprawdziliśmy godziny otwarcia kilku placówek, w których działają biblioteki: w Krakowie, Warszawie i Poznaniu. Według aktualnych rozpisek sklepy w niedzielę rzeczywiście pozostaną zamknięte.
Biblioteka w sklepie. Czy tak można ominąć zakaz handlu w niedzielę?
Zgodnie z ustawą handel w niedzielę jest możliwy w: "placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku". Przedsiębiorcy wypatrzyli tutaj lukę i podjęli próby obchodzenia przepisów właśnie na wyżej wspomnianą "bibliotekę", "wypożyczalnie książek" czy "klub czytelnika". Podobnych działań usiłowała dopuścić się nie tylko Biedronka, ale także takie sieci, jak Intermarche czy Carrefour Express. PIP jednak stoi na stanowisku, że sklep w bibliotece może działać w niedziele objęte zakazem handlu, natomiast sklep, w którym jest biblioteka - już nie.