Ceny mięsa, nabiału i warzyw znów pójdą w górę. Kiedy nastąpią największe podwyżki?

i

Autor: Pixabay Ceny mięsa, nabiału i warzyw znów pójdą w górę. Kiedy nastąpią największe podwyżki?

Ceny żywności drastycznie pójdą w górę. Kiedy nastąpią największe podwyżki?

2023-01-04 9:55

Choć wedle prognoz ekonomistów szczyt inflacji jest już za nami, szalejąca drożyzna i w 2023 roku mocno da się we znaki. W najbliższych miesiącach czekają nas kolejne, drastyczne podwyżki. Mocno zdrożeją m.in. alkohole, mięso, nabiał i warzywa – podaje w środę, 4 stycznia "Rzeczpospolita". Kiedy dokładnie należy spodziewać się największych podwyżek?

Żywność będzie rekordowo droga. 2023 rok przyniesie kolejne podwyżki cen

Wielu Polaków już teraz rezygnuje z wielu produktów spożywczych lub decyduje się na tańsze zamienniki. Gazeta podkreśla, że "ceny od miesięcy biją rekordy, a rok 2023 wcale nie zapowiada się lepiej: żywność, już przecież bardzo droga, jeszcze zdrożeje". Ceny których produktów najmocniej pójdą w górę? Okazuje się, że zdrożeją przede wszystkim:

  • mięso (szczególnie drobiowe),
  • pieczywo,
  • alkohole,
  • nabiał (w tym mleko i sery), tłuszcze roślinne, masło,
  • warzywa i owoce.

Z danych zebranych przez nas wśród firm badawczych, związków branżowych i działów zakupów sieci handlowych wynika, że nabiał czy tłuszcze roślinne nadal mogą drożeć co najmniej o 20–30 proc., tylko nieco mniej mięso, pieczywo czy alkohole. Mocno będą rosnąć też ceny warzyw i owoców, zwłaszcza importowanych – informuje "Rzeczpospolita".

Kiedy należy spodziewać się największego wzrostu cen?

"W 2022 r. średni wzrost cen żywności wyniósł od 22,3 proc. według GUS, do 25,8 proc. według indeksu cen w sklepach detalicznych. To oznacza, że wybrane jednostkowe produkty, nie tylko żywnościowe, podrożały nawet o 80–100 proc." – mówi prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW. Jak czytamy, "Krzysztof Łuczak, główny ekonomista Grupy Blix, prognozuje, że największych zwyżek cen możemy się spodziewać na przełomie pierwszego i drugiego kwartału", czyli w okolicach marca i kwietnia 2023.

Dziennik zwraca uwagę, że "sklepy już przygotowują klientów na podwyżki, tłumacząc je rosnącymi kosztami prowadzenia działalności". "Poszła w górę płaca minimalna, do tego znacznie droższa jest energia czy gaz, zdrożeją paliwa. W efekcie ceny będą rosły" – dodaje Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. W 2023 roku potanieć powinny jedynie zboża i wołowina.

Konferencja prasowa Krzysztofa Rutkowskiego na temat zaginionej Jagody z Poronina

QUIZ. Ile naprawdę wiesz o języku polskim? Pierwszy super test językowy w 2023 roku!

Pytanie 1 z 12
Czy zdanie w języku polskim może istnieć bez orzeczenia?