Budżet Obywatelski miasta Krakowa 2024. Krakowianie wybrali zwycięskie projekty
Budżet Obywatelski Krakowa został oficjalnie rozstrzygnięty. Krakowianie i krakowianki wybrali aż 163 projekty, które zostaną wdrożone w mieście. W tym roku głosowanie cieszyło się ogromną popularnością i padł rekord frekwencji, który wyniósł 10 proc. Do rozdzielenia była także rekordowo duża kwota - 46 mln złotych na wszystkie projekty. Największym zainteresowanie, tak jak w ubiegłym roku, cieszyły się projekty związane z zielenią i ochroną środowiska.
Budżet Obywatelski miasta Krakowa 2024. 10 zwycięskich projektów miejskich
Mieszkańcy i mieszkanki Krakowa mogli w Budżecie Obywatelskim zagłosować na projekty miejskie i dzielnicowe. Wśród wielu zgłoszonych pomysłów wytypowano 10 projektów miejskich, które cieszyły się największą popularnością. Zdecydowanym faworytem spośród tych 10 ogólnomiejskich zwycięskich projektów jest zadanie "Diagnostyka w schronisku dla zwierząt – II etap". Koszt jego realizacji wyniesie 200 tys. zł.
Pozostałe zwycięskie projekty to: "1,5 miliona złotych na nowe nasadzenia drzew i krzewów", "Piłkarskie Mistrzostwa Krakowa dzieci", "Książka bliżej nas", "Nowa tężnia solankowa i park!", "Bagry 2.0", "Poprawmy bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych", "Stwórzmy wspólnie las* Krakowian | vol. 3", "Na ratunek! Zakup 15 defibrylatorów AED". Krakowianie i krakowianki postanowili się na dobre rozprawić także z problemem komunikacyjnym na ul. Długiej i wybrali także projekt "Ul. Długa bez zatrzymań tramwajów". Kwota na wykonanie tych zadań to 9 mln 200 tys. zł.
Budżet Obywatelski miasta Krakowa 2024. Tak głosowano w poszczególnych dzielnicach
Nie się ukryć, że wśród zwycięskich projektów dzielnicowych, większość z nich również związana jest z ekologią i zielenią oraz aktywizacją sportową. W sumie mieszkańcy i mieszkanki Krakowa wybrali aż 153 projekty. Wygląda na to, że szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pomysły związane z zerwaniem z betonozą (np. "Stare Miasto zrywa z betonem") i utworzenie nowych lub rewitalizacja obecnych parków, a także nasadzenie nowych drzew. Dla krakowianek i krakowian ważna jest także aktywność fizyczna. Wśród zwycięskich projektów znalazło się wiele takich, które promują sport wśród najmłodszych i najstarszych osób (np. "Piłkarskie Marzenia na Prądniku Czerwonym", czy "Bezpłatny basen dla seniorów" w dzielnicy Bieżanów-Prokocim). Część wygranych projektów dotyczyła także doposażenia bibliotek o nowe pozycje wydawnicze. Szczegóły możecie poznać na stronie BIP Kraków.