Były minister zdrowia z zrzutami. Chodzi o przekroczenie uprawnień

i

Autor: Marek BAZAK/East News Były minister zdrowia z zrzutami. Chodzi o przekroczenie uprawnień

wiadomości

Były minister zdrowia z zrzutami. Chodzi o przekroczenie uprawnień

2024-05-29 7:44

Były minister zdrowia Adam N. usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień za upublicznienie informacji o lekach zażywanych przez jednego z lekarzy. Dane te podał w mediach społecznościowych, odnosząc się do materiału o problemach z wystawianiem recept wyemitowanego w telewizyjnym serwisie informacyjnym.

Postępowanie dotyczy przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w osobie ministra zdrowia poprzez niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia ustalonej osoby poprzez ujawnienie za pośrednictwem środków masowego komunikowania we wpisie na internetowym portalu X, czym działał na szkodę interesu prywatnego osoby prywatnej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna.

Rzecznik zaznaczył, że podejrzany nie przyznał się do zarzuconego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.

"Postępowanie jest w toku. W tej sprawie występuje jedna osoba podejrzana" – dodał. Za ten czyn grozi kara do trzech lat więzienia.

Zawiadomienie w tej sprawie złożyła m.in. Naczelna Izba Lekarska.

Były minister zdrowia w sierpniu ub. roku zamieścił na platformie X (d. Twitter) dwa wpisy. "Kłamstwa @FaktyTVN. We wczorajszym wydaniu usłyszeliśmy, że pacjenci po operacjach ortopedycznych w Poznaniu nie dostali przez ostatnie 2 dni recept na leki przeciwbólowe. Sprawdziliśmy w Poznaniu. I co? Pacjenci po operacjach ortopedycznych otrzymywali recepty na wskazane leki!!" – napisał b. minister w pierwszym wpisie.

W drugim wpisie Adam N., nawiązując do materiału wyemitowanego w Faktach TVN, podał dane osobowe lekarza z miejskiego szpitala w Poznaniu: "(...) Sprawdziliśmy. Lekarz wystawił wczoraj na siebie receptę na lek z grupy psychotropowych i przeciwbólowych. Takie to FAKTY. Jakie kłamstwa czekają nas dziś" – napisał Adam N.

Kilka dni później minister podał się do dymisji.

Pijany kierowca staranował autobus. Nagranie z wypadku

Tak mieszkało się w PRL-u. Meblościanki, wersalki i tapczany