Spis treści
- Ceny kurek 2023. Jak wyglądają te na targach i te bezpośrednio od sprzedawców?
- Gdzie najchętniej rosną kurki? Jak samodzielnie je zbierać?
- Ile zapłacimy za prawdziwki prosto z lasu? Ceny borowików 2023
- O czym pamiętać kupując grzyby?
Ceny kurek 2023. Jak wyglądają te na targach i te bezpośrednio od sprzedawców?
Czy ceny kurek osiągnęły astronomiczny poziom tak, jak to było poprzedniego roku? Jedno jest pewne - jest ich prawdziwy wysyp. Można je bez problemu kupić w sklepach, na targowiskach, a także przejeżdżając obok lasów, bezpośrednio od grzybiarzy. Na targach za kilogram pieprzników jadalnych, czyli kurek trzeba obecnie zapłacić od 80 do 100 złotych. O wiele taniej jest bezpośrednio od zbieraczy. Ci często ogłaszają się w sieci i tam można już znaleźć propozycje sprzedaży tych grzybów od 30 do 45 zł za kilogram.
Gdzie najchętniej rosną kurki? Jak samodzielnie je zbierać?
Kurki, bardzo podobnie jak maślaki i gąski, najchętniej rosną w igliwiu oraz na glebach piaszczystych. Lubią też borowe, wilgotne siedliska. Młodziutkie kurki, jak większość grzybów najliczniej wyrastają po deszczu i mają wypukły kapelusz i żółtą barwę, choć ta może przechodzić od bladożółtawej do pomarańczowej. Rzecz jasna zaliczają się do grzybów jadalnych, a najlepiej smakują smażone solo na maśle z dodatkiem natki pietruszki, dodane do jajecznicy lub do makaronu czy jako składnik risotto.
Ile zapłacimy za prawdziwki prosto z lasu? Ceny borowików 2023
Oprócz kurek, lasy obrodziły również w borowiki, potocznie nazywane prawdziwkami. Na internetowych forach i facebookowych grupach dla grzybiarzy, poszukiwacze leśnych skarbów donoszą, że w tym roku zarówno w lasach iglastych, liściastych, jak i mieszanych znaleźć można borowiki szlachetne, ogromnych rozmiarów, a wręcz prawdziwki-giganty. Ich ceny są bardzo zróżnicowane, bo od 40 do 80 zł za kilogram.
O czym pamiętać kupując grzyby?
Świeże grzyby prostu z lasu - któż z nas nie ma ochoty kupić ich, gdy widzimy sprzedawcę z okazałymi leśnymi skarbami przy leśnej drodze? Należy jednak pamiętać, że jest obowiązek posiadania odpowiedniego atestu na sprzedawane grzyby. Bez niego, nigdy nie możemy mieć stuprocentowej pewności, czy to, co kupujemy, na pewno nadaje się do spożycia. Aby móc sprzedawać świeże grzyby z atestem, należy otrzymać pozytywną decyzję od klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy, który opisze w dokładny sposób parametry danego zbioru.