Coraz mniej osób chodzi do kościoła i na lekcje religii. Dane jasno to pokazują
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego co roku publikuje statystyki dotyczące duchowieństwa i życia sakramentalnego w naszym kraju. Najnowsze dane wykazały, że na lekcje religii w polskich szkołach uczęszcza średnio 80 proc. uczniów (mowa tutaj o wszystkich typach placówek - dop. red). Zajęcia prowadzi 29 086 katechetów.
Polecany artykuł:
Statystyki wykazały również, że w coniedzielnych Mszach świętych uczestniczyło w Polsce w 2022 roku jedynie 29,5 proc. zobowiązanych do tego katolików. Jeszcze w 2019 roku liczba ta wynosiła niespełna 37 proc. wiernych. Do Komunii św. w 2022 roku przystępowało z kolei średnio 13,9 proc. osób. Rok wcześniej było ich 12,9 proc.
Najwięcej katolików brało udział w Mszach świętych w diecezji tarnowskiej (61,5 proc), rzeszowskiej (52 proc.) i przemyskiej (49,5 proc.). Na coniedzielną Mszę przychodzi znacznie więcej kobiet niż mężczyzn (średnia krajowa 64 proc. do 40 proc.).
Liczba księży w Polsce stopniowo spada
W Polsce aktualnie jest 10 357 rzymskokatolickich parafii. 676 z nich to parafie zakonne. Do diecezji inkardynowanych jest 23 765 księży. W seminariach z kolei do zawodu przygotowuje się 1165 alumnów diecezjalnych. Liczba księży w naszym kraju w ostatnich latach zaczęła więc spadać.
Liczba księży w ostatnich latach zaczęła spadać, natomiast liczba parafii utrzymuje się na stałym, w miarę podobnym poziomie - podkreśla wicedyrektor ISKK, ks. dr hab. Wojciech Sadłoń.