Cyklon Rafael

i

Autor: Igor Tudoran, Unsplash/Screenshot WXCharts.com

POGODA

Cyklon Rafael nabiera siły i rozmachu. Przyniesie potężne ulewy, porywisty wiatr i lokalne podtopienia

2024-11-07 17:39

Ekstremalne zjawiska pogodowe coraz częściej występują na świecie i nierzadko stają się niezwykle niszczycielską siłą. We wrześniu tego roku na skutek niżu genueńskiego przez południową Polskę przeszła powódź, która zrujnowała wiele miast i zniszczyła dorobek życia wielu jego mieszkańców. Obecnie na świecie szaleje cyklon Rafael, który już zmienił się w huragan.

Wyż nad Europą przyniósł w Polsce chłód i wysokie ciśnienie

Takiej pogody nie było w Polsce od dawna. Rozległy wyż, który obecnie bardzo powoli przetacza się nad Europą przyniósł w kraju nad Wisłą niezwykłą jesień. Tak pięknego babiego lata nie było u nas od dawna. Wysokie temperatury, dużo słońca i piękne kolory jesieni sprawiły, że październik upłynął pod znakiem naprawdę dobrej pogody. Obecnie wyż nad Europą sprawia, że dalej mamy do czynienia z bardzo wysokim ciśnieniem, co może negatywnie oddziaływać na meteopatów i meteopatki. Wciąż jednak możemy cieszyć się słońcem, chociaż od początku listopada temperatury powietrza radykalnie spadły, a w nocy zaczęły występować przymrozki, już nie tylko w rejonach okołogórskich.

Cyklon Rafael nabiera siły i zmienił się w huragan

Bardzo trudna sytuacja pogodowa występuje obecnie pod drugiej stronie kuli ziemskiej. W pobliże Kuby dotarł cyklon Rafael, który stopniowo zwiększał swoją moc i obecnie jest już huraganem Rafael, występującym w trzeciej kategorii z pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, zaś amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) ostrzega, że jego siła może jeszcze wzrosnąć i stanowić zagrożenie także dla Florydy. Największym problemem, jaki powoduje huragan Rafael są ulewne deszcze, które lokalnie mogą prowadzić do powodzi błyskawicznych, podtopień i osuwisk ziemi. Do tego wiatr sięgający 185 km/h może mieć prawdziwie niszczycielską siłę.

— Mamy do czynienia z systemem pogodowym, który będzie nadal zyskiwał na intensywności, co jest bardzo niebezpieczne dla zachodniej części kraju — ta bezpośrednio odczuje jego skutki. Na zachodzie i w centrum nadal będą występować ulewne i intensywne deszcze, zwłaszcza na południowych obszarach przybrzeżnych. W przypadku centralnej części również w niektórych górskich miejscach akumulacja opadów może przekroczyć 200 litrów deszczu w ciągu 24 godzin — ocenił w rozmowie z agencją Reuters Elier Pila, kubański meteorolog.

QUIZ: O pogodzie wiesz już wszystko? Sprawdź swoją wiedzę!
Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?

Huragan Rafael dotarł do Kuby. Władze zarządziły ewakuację

W związku ze zbliżającym się niebezpieczeństwem, władze Kuby już w poniedziałek, 4 listopada zarządziły ewakuację części ludności, ponad 70 tys. osób, które nie mają warunków do bezpiecznego przetrwania nawałnicy. Obecnie w Hawanie nie działa transport publiczny, a szkoły i lotniska zostały zamknięte do odwołania. Lokalne służby prowadzą akcję ostrzegawczą i namawiają mieszkańców i mieszkanki wyspy do pozostania w domach i schronienia się przed żywiołem.

Jaka będzie zima 2024/2025? Prognoza długoterminowa IMGW zdradza, co nas czeka:

Ameryka po wyborach. Jak będzie wyglądała prezydentura Trumpa?
Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Co nas czeka?
Klimat. Jak zmieni się nasze życie? Ile mamy czasu? | CO NAS CZEKA? #6 - prof. Szymon Malinowski