Najwyższy stopień zagrożenia nad Małopolską
Nad Polskę, w tym nad Małopolskę, nadciągnął niż genueński, przynosząc ze sobą gwałtowne i intensywne opady deszczu. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia II i III stopnia. Ten najwyższy, czerwony alert, obowiązuje dla 13 powiatów w regionie i oznacza ryzyko wystąpienia zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody, a nawet zagrożenie życia.
Prognozy przewidują opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, których suma może wynieść od 90 mm do 110 mm, a lokalnie nawet do 120 mm. Ulewom mają towarzyszyć burze z porywami wiatru do 80 km/h oraz możliwy grad. Trudna sytuacja spodziewana jest w poniedziałek. Ostrzeżenia IMGW II i III stopnia obowiązują do godziny 22:00.
Sztab kryzysowy i setki interwencji w Małopolsce
W odpowiedzi na alarmujące prognozy zwołano posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a sytuację w Małopolsce na bieżąco monitoruje wojewódzki sztab pod przewodnictwem wojewody Krzysztofa Jana Klęczara. Służby nie tylko pozostają w gotowości, ale już od północy prowadziły działania. Straż Pożarna interweniowała w niedzielę wieczorem blisko 30 razy, a awarie sieci energetycznych pozbawiły prądu około 900 odbiorców, głównie w powiatach nowotarskim i limanowskim. Natomiast w poniedziałek rano, mł. kpt. Hubert Ciepły, rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, w rozmowie z Radiem ESKA przekazał, że łączna liczba interwencji w Małopolsce wyniosła 231.
Jak poinformował wojewoda małopolski, podjęto również działania prewencyjne. Dwa obozy harcerskie w Zalesiu i Regietowie, w których przebywało łącznie prawie 100 osób, zostały ewakuowane do bezpiecznych budynków.
– Na tę chwilę dla Małopolski obowiązują ostrzeżenia II i III stopnia o deszczach z burzami. Te ostatnie dla 13 powiatów. Od północy mieliśmy blisko 30 interwencji Straży Pożarnej. Bez prądu jest ok. 900 odbiorców (12 stacji – głównie w powiatach nowotarskim i limanowskim), awarie są na bieżąco usuwane). Dwa obozy harcerskie (łącznie prawie 100 osób) zostały prewencyjnie ewakuowane. Były to bazy w Zalesiu (gmina Stryszów) oraz w Regietowie (gmina Uście Gorlickie). W jednym przypadku obóz harcerski został przeniesiony do budynku szkoły, w drugim – do budynku stadniny koni. Ponadto jeden obóz w powiecie nowotarskim otrzymał informację o konieczności prewencyjnej ewakuacji, ale ze względu na to, że trwał do dziś, zakończył się wcześniej. Na rzece Sękówka (stacja Gorlice) mamy przekroczony stan ostrzegawczy; nie ma przekroczeń stanów alarmowych. Jesteśmy w stałym kontakcie z powiatowymi centrami zarzadzania kryzysowego. Służby są w pełnej gotowości, by reagować na ewentualne zagrożenia. Możemy również liczyć na natychmiastową pomoc 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Apelujemy do mieszkańców o zachowanie ostrożności i śledzenie komunikatów pogodowych. Szczególnego znaczenia nabiera apel TOPR o zaniechanie aktywności w Tatrach W obecnych warunkach pogodowych z pewnością nie jest to wskazane – przekazał w niedzielę wieczorem wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Apel do mieszkańców i turystów
W związku z dynamiczną sytuacją pogodową służby apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności, śledzenie komunikatów i zabezpieczenie mienia, które może być narażone na zalanie. Stale monitorowany jest poziom rzek – na Sękówce w Gorlicach przekroczony został już stan ostrzegawczy.
Szczególnie ważny jest apel skierowany do turystów przebywających w górach. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) odradza wszelką aktywność w Tatrach, gdzie warunki pogodowe stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.