Pizza

i

Autor: Pixaby

Koronawirus: czy choroba może roznosić się przez jedzenie? Znamy odpowiedź!

2020-03-29 14:07

W dobie pandemii koronawirusa pojawia się wiele informacji, często niesprawdzonych. Jedną z nich jest kwestia żywności i to, czy może ona przenosić chorobę. Komunikat w tej sprawie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Sprawdźcie poniżej, jego oświadczenie!

Czy żywność jest zagrożona? Czy jeśli spożywamy posiłek, który przygotowała dla nas osoba zarażona koronawirusem, to też będziemy zakażeni? Wątpliwości na ten temat postanowił rozwiać Główny Inspektorat Sanitarny. GIS wydał specjalne oświadczenie, które rozwiewa wszelkie wątpliwości. Obecnie nie ma dowodów na to, by jedzenie mogło być źródłem zakażenia lub ogniwem transmisji wirusa.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował w dniu 9.03.2020 stanowisko, iż zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2. EFSA podkreśla, że na podstawie doświadczeń z wirusami SARS i MERS można sądzić, że nie dochodzi do infekcji człowieka poprzez żywność wirusem SARS COV-2. Tak więc jest mało prawdopodobne, aby wirus przenosił się przez żywność, i nie ma dotychczas dowodów, aby miało to miejsce - czytamy na stronie internetowej GIS.

Oczywiście należy pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, dotyczy to zarówno przygotowania posiłku, jak i pracy osób, które się tym zajmują.

Koronawirus, a obróbka termiczna

Koronowirusy potrzebują do namnażania gospodarza, którym jest człowiek. Dokładna obróbka termiczna niszczy wirusa, ponieważ koronawirus ulega zniszczeniu, gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury np. 60 st C przez 30 min. Tak więc w przypadku mięsa, produktów surowych, typowa obróbka cieplna eliminuje zanieczyszczenie mikrobiologiczne, w tym również SARS COV-2.

Koronawirus: jak przenosi się COVID-19?

Bezpośrednio – poprzez kontakt z wydzielinami zainfekowanej osoby (droga kropelkowa, ale również kał i mocz).

Pośrednio – poprzez kontakt z powierzchniami, na których znajdują się wydzieliny osoby zainfekowanej poprzez kichanie i kaszel.

Aktualnie dostępne dane wskazują na to, że wirus może przetrwać kilka godzin na powierzchniach. Wirusa można pozbyć się ze środowiska, podobnie jak w przypadku większości mikroorganizmów, za pomocą zwykłych środków dezynfekcyjnych stosowanych w gospodarstwie domowym.

Policja w Krakowie apeluje o pozostanie w domach
Sonda
Jaki jest Twój najlepszy sposób na walkę z domową nudą?