Wawel

i

Autor: Marcin Konsek, Wikimedia Commons

WIADOMOŚCI

Czy Kraków zniknie z listy UNESCO? Problematyczna kładka Kazimierz - Ludwinów

2024-06-13 15:37

Projekt budowy kładki pieszo-rowerowej Kazimierz-Ludwinów od początku budził kontrowersje. Mieszkańcy Krakowa wystosowali nawet list otwarty do ówczesnego prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego w sprawie zaniechania realizacji inwestycji. Ich sprzeciw nie został jednak wysłuchany, prace ruszyły. A wraz z nimi pojawiło się widmo skreślenia Krakowa z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kładka pieszo-rowerowa Kazimierz-Ludwinów. Gdzie powstanie i jak będzie wyglądać?

Kładka pieszo-rowerowa Kazimierz-Ludwinów zostanie wybudowana między Mostem Grunwaldzkim a Mostem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Połączy bulwar Wołyński w okolicach ul. Ludwinowskiej z bulwarem Inflanckim między ulicami Wietora a Skawińską na Kazimierzu. Będzie składała się z dwóch stalowych łuków oraz środkowego pomostu widokowego. Planowane wymiary to: 130 m. długości, ok. 14 m. szerokości i 16 m wysokości (w najwyższym punkcie).

Kładka pieszo-rowerowa Kazimierz-Ludwinów. Kontrowersje wokół budowy

Projekt kładki łączącej Kazimierz-Ludwinowej budził sprzeciw wielu mieszkańców. Oponenci wskazywali na konieczność wycinki drzew pod budowę obiektu oraz na fakt, że przesłoni on widok na Wawel i Skałkę, ingerując tym samym w panoramę miasta. Dla protestujących nie bez znaczenia był też koszt budowy kładki, który ma wynieść 114 mln zł.

Kładka Kazimierz-Ludwinów. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reaguje

W środę, 12 czerwca, na swoim profilu w portalu społecznościowym Facebook radny miasta Krakowa Łukasz Maślona udostępnił pismo Bożeny Żelazowskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym informuje ona prezydenta Krakowa o wpłynięciu skargi komitetu obywatelskiego "Bulwary to My" do Centrum Światowego Dziedzictwa w sprawie budowy kładki łączącej Kazimierz i Ludwinów. W dokumencie czytamy:

Przekazując Panu Prezydentowi informację w sprawie skargi komitetu obywatelskiego "Bulwary to My', wystosowanej do Centrum światowego Dziedzictwa, chciałabym zwrócić uwagę na realne zagrożenie dla miejsca UNESCO i możliwe konsekwencje w postaci misji monitorującej"

Skreślenie z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO? Kraków nie byłby pierwszy

W komentarzu do pisma Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego radny miasta Krakowa Łukasz Maślona zwraca uwagę, że w przeszłości zdarzały się już przypadki wykreślania miast z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO i zapowiada złożenie interpelacji do prezydenta Miszalskiego:

Czy po 50 latach od nadania Kraków utraci status miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO? W związku z budową kładki Kazimierz - Ludwinów istnieje realne zagrożenie, a władze miasta i polskie ministerstwa już teraz muszą się tłumaczyć z tej inwestycji sic! Znamy już z historii przypadki wykreślania miast z tego grona. Poprzednio były to: Sanktuarium Oryksa Arabskiego w Omanie w 2007 roku, Doliny Łaby w okolicach Drezna w Niemczech w 2009 i Liverpool w 2021 r., a dokładniej jego część nadbrzeżna „Liverpool – miasto floty handlowej”. Teraz ten sam los może spotkać historyczne centrum Krakowa. Dlatego też mając na uwadze informacje od mieszkańców skieruję stosowną interpelację w tej sprawie, by obecny prezydent przyjrzał się wnikliwie sprawie.

Budowa kładki Kazimierz–Ludwinów. Od 17 czerwca utrudnienia w ruchu

W związku z budową kładki Kazimierz-Ludwinów od 17 czerwca zostanie zamknięta dolna część bulwaru Inflanckiego (lewy brzeg). Ruch pieszo-rowerowy będzie mozliwy wyłącznie w górnej części bulwaru.

Północna obwodnica Krakowa, GDDKiA

Gdzie na grzyby w Krakowie i okolicach? Tych miejsc nie możesz przeoczyć

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki